https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/v-cesku-vznikla-konvektivni-skupina.zameri-se-na-predpovedi-bourek-a-jejich-extremnich-projevu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Česku vznikla Konvektivní skupina. Zaměří se na předpovědi bouřek a jejich extrémních projevů

25.6.2022 07:09 | PRAHA (Ekolist.cz)
Asi něco přijde....
Asi něco přijde....
V Česku funguje nová skupina odborníků na bouřky. Skupina zkvalitňuje služby v oblasti předpovědi konvektivních jevů, tedy bouřek a jejich extrémních projevů. Informuje o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
 
„Tzv. Konvektivní skupina má v rámci ČHMÚ dva hlavní úkoly. Funguje jako operativní podpůrná odborná skupina regionálním meteorologům a výstražné službě v Praze," popisuje činnost skupiny její vedoucí a zároveň meteorolog předpovědní služby Martin Adamovský.

Pro meteorology a výstražnou službu zpracovává skupina každý den specializovaný návrh a zhodnocení rizik s ohledem na výskyt a nebezpečnost konvektivních bouří.

"V situacích, kdy už případná nebezpečná konvektivní činnost probíhá, je skupina k dispozici pro interní odbornou konzultaci a komunikuje aktuální situaci s veřejností na sociálních sítích," říká Martin Adamovský.

"Druhý úkol skupiny pak spočívá v interním vzdělávání meteorologů v rámci ČHMÚ, zpracovávání případových studií a výzkumu,“ dodává Martin Adamovský.

„S Konvektivní skupinou jsme v úzkém kontaktu i my na tiskovém oddělení ČHMÚ," vysvětluje spolupráci s kolegy manažer komunikace ČHMÚ Jan Doležal.

"Hlavně na síti Facebook jste si mohli od začátku letošní bouřkové sezóny všimnout nového typu příspěvků ČHMÚ k bouřkám. V nich odborníci z Konvektivní skupiny veřejnosti přibližují probíhající bouřkovou situaci například pomocí obrázků z radarů nebo speciálních bouřkových výstupů z numerických modelů. Výstrahy před postupujícími silnými bouřkami ČHMÚ vydává standardně, ale snažíme se tyto informace využít na maximum,“ říká Jan Doležal.

Konvektivní skupina začala v rámci ČHMÚ v průběhu loňské letní sezóny. Od 1. května tohoto roku funguje v operativním režimu a zkvalitňuje tak služby v oblasti předpovědi konvektivních jevů, tedy bouřek a jejich extrémních projevů.  

Konvektivní skupina začala vznikat v průběhu loňských prázdnin s cílem zlepšit a zkvalitnit předpověď konvektivních jevů v rámci ČHMÚ. Skupinu odborníků na bouřky tvoří v současnosti 10 členů napříč regionálními pobočkami ČHMÚ, včetně meteorologů centrálního předpovědního pracoviště v Praze-Komořanech a pracovníků radarového oddělení v Praze-Libuši a letecké předpovědní služby v Ostravě-Mošnově.

Řada členů absolvovala odborné kurzy zaměřené na moderní postupy při předpovědi bouří - např. školení TESTBED, které pořádá ESSL (Evropská laboratoř pro výzkum konvektivních jevů) pod vedením zkušených lektorů, kteří jsou zároveň členy skupiny ESTOFEX. Pro členy nové konvektivní skupiny ČHMÚ jsou bouřkové jevy koníčkem a vášní.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist