https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/v-chodove-vznikne-centrum-nabizejici-nepotrebne-veci-k-opetovnemu-vyuziti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Chodově vznikne centrum nabízející nepotřebné věci k opětovnému využití

24.6.2022 13:14 | CHODOV (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Chodově na Sokolovsku chtějí zřídit takzvané re-use centrum, kam mohou lidé nosit věci, které už nepotřebují, ale někdo jiný by je mohl využít. Město tím chce podpořit cirkulární ekonomiku, která je jedním z témat plánované transformace regionu. Mělo by jít o první podobné centrum v kraji, informoval ČTK starosta Patrik Pizinger (Místní).
 

V centru bude zaměstnanec, který dovezené předměty zkontroluje a přetřídí. V případě potřeby je opraví a zařadí na seznam. Předměty se pak objeví na webových stránkách re-use centra, kde si je lidé budou moci prohlédnout z domova. Věci k opětovnému využití se podle starosty budou nabízet zdarma.

"U věcí třeba z oblasti elektra by se udělala revize, abychom zjistili, že je to bezpečně použitelné, zařadilo by se to na sklad a vydávalo by se to dál. Je to věc, která patří do koncepce předcházení odpadům," řekl Pizinger.

Letos je v plánu připravit projektovou dokumentaci tak, aby mohlo město v příštím roce zažádat o dotaci. Náklady vyplynou až z dokončeného projektu. Záměrem radnice je umístit re-use centrum v areálu sběrného dvora, prostory jsou tam podle starosty už připravené. Vzniknout by tam mohlo už příštím rokem.

"Nechtěli bychom zůstat jenom u Chodova. Rád bych oslovil i kolegy z okolních obcí, abychom takových center vybudovali více, abychom dali výrobku co největší šanci," uvedl starosta.

Re-use centra si už našla oblibu v některých dalších městech v Česku. Věci k opětovnému využití vydávají například v Olomouci, Pardubicích nebo Ostravě.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist