https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/v-krkonosich-jsou-u-pamatnych-stromu-nove-cedule-je-na-nich-vice-informaci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Krkonoších jsou u památných stromů nové cedule, je na nich více informací

5.7.2024 01:01 | VRCHLABÍ (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) letos obnovila povinné značení u všech 22 památných stromů, za které odpovídá. Staré informační cedule dosloužily, řekl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Památné stromy byly dosud označeny cedulí s nápisem památný strom a malým státním znakem České republiky.
 
"Nově tam kromě těchto zákonných údajů bude i krátká informace o daném stromu, aby procházející turisté měli možnost se dozvědět více zajímavostí a důvodů k jeho ochraně," řekl Drahný.

Nové cedule jsou po celých Krkonoších, například u památné lípy u fary v Horním Maršově, u dubu nad Jankovým kopcem ve Vrchlabí nebo u vrby v Černém Dole.

"Na dřevěnou gravírovanou desku rozměru 60 krát 80 centimetrů jsme umístili ze zákona plynoucí povinné označení a jednoduchou další informaci o daném památném stromu. Také tam jsou kontakty na tísňové linky, jak je na našich cedulích obvyklé," řekl Drahný.

Správa KRNAP zajišťuje odbornou péči o památné stromy. Podle zástupců parku je ošetřování starých stromů vysoce profesionální činností. "Starý strom potřebuje totiž naprosto odlišný přístup k péči než stromy mladé či dospívající. U starých stromů je například nutné jednotlivé zásahy zpravidla rozložit do několika let a zajistit tak stromu dlouhodobou péči," sdělil Drahný.

Nejstarší památné stromy v Krkonoších podle něj dosahují stáří přes 400 let. Většinou jde o solitérní stromy u obydlí či torza starých alejí. "Například odhadované stáří lípy srdčité u fary v Horním Maršově je 450 let. Pravděpodobně byla vysazena s prvním dřevěným kostelíkem z roku 1568. Jde zřejmě o nejstarší dosud žijící zaznamenaný strom v Krkonoších," řekl ČTK Drahný.

Obnovení značení vyšlo zhruba na 500 000 korun a spadá do projektu usměrnění návštěvnosti. Ten v Krkonoších začal v roce 2010 a od té doby se snaží skloubit potřeby turistů a ochranu přírody národního parku. Představuje ucelený soubor opatření v terénu KRNAP a jeho ochranného pásma, která by měla vést k usměrnění návštěvníků. Hlavními z nich je vyznačení hranic nově vyhlášených klidových území, zpracování analýzy pohybu a chování návštěvníků na území KRNAP a doplnění vybavení terénu, uvedli představitelé parku. Cílem projektu je rozprostřít návštěvnost po celých horách a odlehčit tím nejexponovanějším lokalitám na hřebenech hor, jako je třeba Sněžka.

KRNAP patří se 13 miliony návštěv ročně mezi nejnavštěvovanější národní parky na světě. Vznikl v roce 1963 a zasahuje na české straně hranice do Královéhradeckého a Libereckého kraje, rozprostírá se na území okresů Trutnov, Semily a Jablonec nad Nisou.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

EB

Emil Bernardy

9.7.2024 17:10
Nové a další cedule.Poučné i výstražné.
Turistické značení u nás bylo vždy super.Ale dnes...
Na Pálavě jsme viděli totemy cedulí pro pěší,cyklo,snad i koňo od metru do snad tří ...... trampové hyzdí přírodu indiánskými totémy....... doba hlupů.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist