https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/v-kutne-hore-jezdi-nove-elektrobusy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Kutné Hoře jezdí nově elektrobusy

14.6.2019 00:08 | KUTNÁ HORA (ČTK)
V Kutné Hoře od včerejška jezdí elektrobusy, které nahrazují klasické autobusy s dieselovými motory.
V Kutné Hoře od včerejška jezdí elektrobusy, které nahrazují klasické autobusy s dieselovými motory.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Kutné Hoře od včerejška jezdí elektrobusy, které nahrazují klasické autobusy s dieselovými motory. Ve vozidlech bude fungovat současný odbavovací systém, cestující budou mít nově možnost zaplatit jednotlivé jízdné také bankovní kartou. Pořízení pěti elektrobusů vyšlo na 53,8 milionu korun, většinu nákladů pokryla dotace z Evropské unie.
 

"Naším cílem je zavést ekologickou dopravu, která nebude produkovat zplodiny a nebude hlučná. Obě tato kritéria elektrické autobusy splňují,“ uvedl starosta Josef Viktora (ANO). Elektrobusy už dopravní společnost Arriva Východní Čechy v minulosti nasadila v Trutnově. V Kutné Hoře budou dva menší zajíždět do historické části města a tři větší jsou určené pro oblasti mimo centrum.

"Autobusy jsou nízkopodlažní, klimatizované a cestujícím nabídnou pohodlná sedadla, nabíječky na mobilní telefony a digitální informační panely,“ uvedl generální ředitel Arrivy Daniel Adamka. Ve vozovém parku podle něj nadále zůstanou dva dieselové autobusy jako záloha pro případ poruchy.

V městské části Sedlec vznikla pro elektrobusy nabíjecí stanice. V bývalé cihelně je možné nabíjet všechny vozy současně. "Dojezd autobusů je přes 170 kilometrů. Pak je nutné připojit vozidla k nabíječce. Nabíjení bude probíhat nejčastěji v nočních hodinách, přes den v závislosti na oběhu vozidel,“ uvedl ředitel Arrivy Východní Čechy Jindřich Poláček. Autobusy denně dohromady najezdí přes 800 kilometrů.

Město chtělo původně zavést autobusy poháněné zemním plynem. Pořízení elektrobusů ale bylo podle radnice výhodnější z hlediska dotací, proto se město vydalo touto cestou.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

14.6.2019 08:24
Jinými slovy: Výrazně zvedli produkci CO2 dopravou, což se dá vcelku snadno spočítat z našeho energetického mixu.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist