https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/v-lesich-nad-brnem-opravili-studanku-voda-z-ni-deset-let-netekla
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve studánce v lesích nad Brnem teče po deseti letech opět voda

14.11.2020 15:50 | BRNO (ČTK)
Z Doležalovy studánky opět teče voda.
Z Doležalovy studánky opět teče voda.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Z Doležalovy studánky, nejstarší na území univerzitních lesů severně od Brna, po deseti letech znovu teče voda. Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny do obnovy studánky s pamětní deskou investoval asi čtvrt milionu korun, oznámil mluvčí Mendelovy univerzity Filip Vrána. Podnik postupně opravuje také další drobné objekty rozeseté v přírodě kolem turistických tras.
 

Doležalovu studánku turisté najdou ve spodní části palouku U buku, kousek od silnice mezi Soběšicemi a Útěchovem. Je součástí takzvaného Lesnického Slavína, tedy sítě památníků a zastavení, které jsou v lesích Mendelovy univerzity věnovány lesníkům nebo umělcům - milovníkům přírody.

Jan Doležal, jenž žil v letech 1847 až 1901, byl významným lesnickým spisovatelem. Založil a vydával první český lesnický časopis Háj. Studánka pochází z roku 1933, byla první svého druhu v univerzitních lesích. Dnes je jich kolem 50, navíc lesníci udržují kolem stovky památníků.

Naposledy opravovali Doležalovu studánku asi před 30 lety. "Posledních 10 let vlivem sucha a poklesem hladiny podzemní vody přestala voda ze studánky vytékat úplně. Aktuální rekonstrukce spočívala v nalezení vodního zdroje, prohloubení jímky a v celkovém snížení úrovně výtoku," uvedl Lumír Dobrovolný, vedoucí oddělení rozvoje a pedagogiky školního lesního podniku.

Obnovu studánek i památníků financuje podnik ze své hospodářské činnosti. Náročnější rekonstrukce, mezi které patřila i Doležalova studánka, se pohybují v řádech stovek tisíc korun, a proto obnova postupuje pomalu. "Zaměřujeme se hlavně na návštěvnicky a historicky významné objekty. Jsme v tomto směru otevřeni hmotné i nehmotné spolupráci s obcemi, firmami i jednotlivými občany," dodal Dobrovolný.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

placid.simplicity

14.11.2020 16:48
skvělé, dobré zprávy se nikdy neomrzí!
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

14.11.2020 17:46 Reaguje na
Máte pěkného koně.
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.11.2020 18:23
Záslužná práce.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

21.11.2020 06:46
Skvělé, prohloubení jímky studánky a celkové snížení úrovně výtoku...
Kampak asi ta studánka teče, do nějakého potoka a potom pryč z republiky? Kdyby se tam zastavilo denně v průměru i 5 lidí a odneslo si nějakou vodu domů, tak je to pořád jen 10 - 20 - 30 litrů nebo tak nějak pro lidi, všechno ostatní ve dne v noci odtéká bez užitku.
Prohloubili jímku a snížili úroveň výtoku, to znamená, že z té zvodnělé propustné vrstvy, která je zdrojem pro studánku, bude o to víc odtékat vody a o to níže při poklesu vodných zásob v té zvodnělé vrstvě se odtok vody zastaví. O to níže v případě sucha bude hladina podzemní vody v tomto přírodním rezervoáru a o to níže, možná pokud vůbec dosáhnou, budou muset sahat kořeny stromů v lesích nad touto studánkou.
Jsem z toho článku poněkud rozpačitý...
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist