https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/v-levne-bizuterii-nasli-cesti-inspektori-az-66-procent-kadmia
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V levné bižuterii našli čeští inspektoři až 66 procent kadmia

9.9.2015 15:59 | PRAHA (Ekolist.cz)
Největší obsah kadmia, 65,8%, nalezen v náušnici ve tvaru sovy
Největší obsah kadmia, 65,8%, nalezen v náušnici ve tvaru sovy
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČIŽP
ČIŽP nechala zkontrolovat 105 vzorků běžně dovážené bižuterie od 18 dodavatelů na přítomnost těžkých kovů. Požadavkům legislativy nevyhovělo 36 vzorků, tedy více než třetina z nich. V mnoha případech byly limity překročeny o několik řádů. Velká část obchodu s touto bižuterií probíhá přes internetové obchody.
 

„Například obsah kadmia byl v jednom případě překročen až 6580krát, náušnice ve tvaru sovy obsahovaly neuvěřitelných 66 % kadmia. Obsah olova v případě náramku od jiného dodavatele překračoval limit 270krát. Limity byly značně překračovány i v případě niklu – z jedné části náušnice se nikl uvolňoval až 200krát vyšší rychlostí, než je dovoleno,“ řekl Oldřich Jarolím, specialista na chemické látky ČIŽP. U dvou vzorků bylo zvýšené množství kadmia i olova.

Se 14 dodavateli uvádějícími tyto nevyhovující předměty na trh v České republice bylo zahájeno správní řízení. Právní moci nabylo devět rozhodnutí o pokutě za porušení Evropského nařízení REACH za celkem 161 tisíc korun. Ve všech devíti případech inspekce nařídila stažení nevyhovujících šperků z trhu. ČIŽP je také nahlásila do evropského systému rychlé výměny informací o nebezpečných výrobcích RAPEX.

Nařízení REACH limituje těžké kovy i v bižuterii a kovových částech šperků. Kadmium může být v těchto předmětech obsaženo v maximální koncentraci 0,01 % a olovo v 0,05 %. Dále je u těchto předmětů sledováno uvolňování niklu.

Kadmium působí jako karcinogen a genotoxická látka, která se kumuluje v lidském těle. Opakované vystavování olovu může mít vážné dopady na nervovou soustavu, především u nejmenších dětí. Nikl je významný kontaktní alergen způsobující nepříjemné kožní reakce u senzitivních osob, připomíná ČIŽP.


reklama

 
Další informace |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist