V malochovech slepic v Ostravě-Bartovicích a v Kozojedech na Jičínsku se objevila ptačí chřipka
V současné době veterináři podle Hantsche nemají informaci, že by byl v nějakém velkochovu v daném regionu problém. "Budeme sumarizovat všechny velkochovatele a ti budou mít v mimořádném veterinárním opatření jasně dané podmínky, co můžou a nemůžou," řekl.
Úhyn slepic v Ostravě nahlásila chovatelka. Veterinární inspektoři poté na místě vydali předběžná opatření a odebrali vzorky, které zaslali k vyšetření do SVS. "Vyšetření prokázalo, že šlo o ptačí chřipku H5N1. Zbývající drůbež v chovu byla utracena. I zde budou v souladu s platnou legislativou budou vymezena ochranná pásma a v nich vydána mimořádná veterinární opatření s cílem zamezit šíření nákazy," uvedl Vorlíček. Doplnil, že chovatelka neporušila žádné nařízení.
Kvůli rostoucímu počtu ohnisek vysoce patogenní ptačí chřipky platí od 14. prosince v České republice zákaz venkovního chovu drůbeže. Chovatelé tak musí ptactvo umístit do budov. Výjimku mají chovatelé holubů a běžců, jako jsou třeba pštrosi. Pokud není trvalé přemístění ptáků do budovy možné, musí chovatelé maximálně omezit kontakt drůbeže s volně žijícími ptáky. Chřipka H5N1 může být potenciálně přenosná na člověka.
Největší z 20 loňských ohnisek ptačí chřipky se potvrdilo před koncem roku v Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde se postupně likviduje 220.000 nosnic. Dnes se v Česku potvrdila další tři ohniska: ve velkochovu drůbeže v Sedlčanech na Příbramsku a v malochovech ve Velké Bukovině na Děčínsku a v Kozojedech na Jičínsku.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
meluzína
4.1.2023 14:31Ty poměry jsou dost hrozné: 750.000ks pomřelých a zplynovaných v Brodu v +jsem zachytila zprávu o 12 000kuřat a 1000krůt u Sedlčan, víc nestíhám sledovat. Proti tomu tady se dostalo do titulků 27 slepic ve 2 malochovech, to je opravdu vtipné porovnávat, domácí chov s pár slepičkami s továrnami na drůbeží produkty kde jich zemře na nemoc nebo je zplynováno v řádech 100tisíců jako nic.
Vzhledem k tomu, že celý tento cirkus je financován poprvé z daní, a podruhé z ceny vajec = veškeré náklady na zplynování, kafilerii, pořízení nové drůbeže, přísnější biosafety podmínky v halách, kolik asi budou stát vejce v roce 2023?
Není už na čase, pokud tedy chceme dál produkovat drůbeží produkty v Čechách, zavést tam účinnější biosafety předpisy a normy, aby byla šance se nákaza do chovů nedostane tak často, anebo se v nich nebude 100% šířit?
Já tedy nejsem příznivcem velkochovů, ale je mi opravdu líto zvířat, která tam žijí hrozné životy v hrozných podmínkách a teď je nakonec čeká i hrozná smrt chřipkou nebo zplynováním.