https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/ve-veseli-nad-moravou-za-80-milionu-vznika-dum-prirody-bilych-karpat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve Veselí nad Moravou vzniká Dům přírody Bílých Karpat

28.5.2022 00:10 | VESELÍ VESELÍ NAD MORAVOU (ČTK)
Ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku vzniká Dům přírody Bílých Karpat. Stavba by měla být hotová do konce příštího roku. Cílem domu je seznámit návštěvníky s přírodními hodnotami v Bílých Karpatech a Pomoraví.
 

Dům přírody vznikne částečně rekonstrukcí jednoho z objektů na Bartolomějském náměstí, kde přibude i novostavba v místě dvou zbořených rodinných domů. Půjde o nízkoenergetický objekt se zelenou střechou. "Veřejnosti bude přístupný i pozůstatek městského opevnění z 15. století," uvedla předsedkyně Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Bílé Karpaty Ivana Jongepierová.

Náklady jsou okolo 80 milionů korun. Přes 60 milionů pokryje dotace z Operačního programu Životní prostředí. Zbytek peněz dá kraj a přispěje i město Veselí. "Když jsme se rozhodovali, kde Dům přírody Bílých Karpat bude, říkali jsme si, že Veselí je dobrá destinace. Je tady Baťův kanál, různé cyklostezky. Je to brána do Bílých Karpat a díky dostupnosti se tu vše spojí," uvedla Jongepierová.

Dům bude sloužit k tomu, aby zájemcům poskytoval informace a seznamoval je s okolní přírodou a také k ekologické výchově. "Bude také usměrňovat cestovní ruch tím, že poukáže například na místa, kde cestovní ruch nevadí. Nejde jen o informování o přírodě, ale i o vytváření vztahu," řekla Jongepierová.

Mluvčí veselské radnice Žaneta Jančaříková ČTK řekla, že město stavbu vítá. "Ve městě se zvýší potenciál cestovního ruchu a ožije tím Bartolomějské náměstí," uvedla.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist