Vědci přišli na nový, šetrný způsob, jak získávat prvky vzácných zemin z již nepoužívaných zařízení
Za zdroj pro recyklaci ve výzkumu sloužily vyřazené průmyslové stroje a nepoužívané mobilní telefony. V nich se prvky vzácných zemin vyskytují, ale ve velmi malém množství a navíc smíchané s dalšími kovy. Doposud se tedy ekonomicky nevyplácelo je z těchto zařízení znovu získávat.
Kromě značných nákladů představuje současná podoba recyklace vzácných kovů také velmi složitý proces zatěžující životní prostředí používáním mnoha chemikálií. Nově vyvinutá metoda využívá bakteriální protein lanmodulin, který týž vědecký tým před nedávnem objevil. Protein na sebe dokáže navázat 17 kovů vzácných zemin s téměř miliardkrát větší účinností než ostatní kovy.
A na rozdíl od dosavadního způsobu recyklace je nový proces schopen prvky vzácných zemin z daného zařízení nejen extrahovat, ale umí je také velmi efektivně v rámci několika kroků oddělit od sebe. “Naše metoda umí získat prvky vzácných zemin ze zařízení, kde je jich dokonce méně než 0,1 %. A prvky od sebe umí oddělit velmi efektivně - daří se nám například oddělit yttrium a neodym s více než 99% čistotou, nebo neodym a dysprosium s více jak 99,9% čistotou,” popisuje další spoluautor studie Ziye Dong.
Vědecký tým věří, že protein se bude dát brzy využívat v běžném provozu mimo laboratoř. “Plánujeme naši metodu ještě zefektivnit a zavést do praxe. Tím, že se dá protein využít na mnoho cyklů extrakce, se jedná o atraktivnější alternativu k běžným postupům, která je navíc šetrná k životnímu prostředí. Zároveň by nám zajistil soběstačnost, doposud jsou totiž USA závislé na dodávkách těchto kovů z Číny,” uzavírá Ziye Dong.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Vladimiír Masák
16.10.2021 14:25Tehdy také říkal, že nejbohatší naleziště těchto rud jsou 2 . Vietnam a odval z těžení stříbra v Kutné Hoře. ( snad dnešní Kaňk ).