https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/velsske-urady-zadaji-fanousky-harryho-pottera-aby-neodkladali-na-plaz-ponozky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Velšské úřady žádají fanoušky Harryho Pottera, aby neodkládali na pláž ponožky

13.11.2022 00:41 | LONDÝN (ČTK)
Pláž Freshwater West.
Pláž Freshwater West.
Foto | Phil Dolby / Wikimeda Commons
Úřady ve velšském hrabství Pembrokeshire žádají fanoušky Harryho Pottera, aby neodkládali na místní pláž ponožky, protože tím poškozují životní prostředí. Na pláži Freshwater West se natáčela scéna smrti skřítka Dobbyho, který se v příběhu stal svobodným díky darované ponožce. Na místě vznikl Dobbyho pomníček, který obklopují ponožky, píše server BFM TV.
 

"Dobbyho památník zůstane na svém místě, aby si ho fanoušci mohli užít," uvedla v prohlášení britská organizace pro ochranu památek a přírody National Trust Wales. "Žádáme návštěvníky, aby se u památníku jen vyfotili a pomohli tak chránit životní prostředí."

Na pobřeží během let vyrostla mohyla z kamenů, kterou zdobí různé předměty připomínající příběhy o čarodějném učni a skřítkovi Dobbym. Podle odborné studie, jejíž autoři okolí mohyly osm měsíců monitorovali, mohou tyto předměty nezvratně poškodit místní faunu a flóru. Problematická je zejména uvolňující se barva nebo malé součástky, které by se mohly dostat do mořského prostředí a potravního řetězce a ohrozit volně žijící živočichy.

Skřítek Dobby je v knihách o malém čarodějovi jeho velkým obdivovatelem, který se mu snaží pomáhat. Skřítci ale patří svým pánům, které nesmí zradit. Jedinou cestou z područí zlého pána je darovaný kousek oblečení, který Dobby získá díky Potterově lsti. Filmová scéna Dobbyho smrti se na pláži natáčela v roce 2010.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

13.11.2022 04:27
Zřejmě mají na mysli ponožky značky D nebo P...
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist