https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/vlada-schvalila-plan-ktery-ma-zlepsit-kvalitu-zivota-obyvatel-cr
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vláda schválila plány strategických dokumentů k udržitelnému rozvoji

18.10.2018 07:17 | PRAHA (ČTK)
Vláda včera schválila implementační plány pro naplnění Strategického rámce Česká republika 2030 a Agendy 2030, které se věnují tématu udržitelného rozvoje a mají vést ke zvýšení kvality života všech obyvatel.
Vláda včera schválila implementační plány pro naplnění Strategického rámce Česká republika 2030 a Agendy 2030, které se věnují tématu udržitelného rozvoje a mají vést ke zvýšení kvality života všech obyvatel.
Vláda včera schválila implementační plány pro naplnění Strategického rámce Česká republika 2030 a Agendy 2030, které se věnují tématu udržitelného rozvoje a mají vést ke zvýšení kvality života všech obyvatel. Dokumenty zapracovávají cíle udržitelného rozvoje, jako je vymýcení extrémní chudoby, udržení míru a partnerství mezi státy nebo reagování na změny klimatu.
 

"Je to jakási vize, jak by Česká republika měla vypadat v roce 2030 podle principů udržitelného rozvoje, což laicky řečeno je rozvoj, který má co nejmenší dopad na životní prostředí, na zdroje planety," řekl o plánu při příchodu na jednání vlády ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Materiál vychází ze strategie udržitelného rozvoje zemí OSN a je podle ministra provázaný s dlouhodobými koncepcemi, které Česko v současnosti má.

Strategický rámec ČR 2030 je rozdělen do šesti základních oblastí: lidé a společnost, hospodářský model, odolné ekosystémy, obce a regiony, globální rozvoj a dobré vládnutí. Definuje v nich 27 strategických cílů, které jsou dále rozděleny do 97 cílů specifických. U každého z nich rámec navrhuje několik opatření a doporučení, jejichž prostřednictvím mají být vize uváděny do praxe. U většiny z nich jsou uvedeny gesční resorty, případně spolugestoři. Strategii schválila loni v dubnu vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD).

"Na schválení dokumentů s názvem Implementační plán Strategického rámce Česká republika 2030 a Implementace Agendy 2030 pro udržitelný rozvoj Česká republika čekala řadu let," říká Dana Balcarová (Piráti), předsedkyně Výboru pro životní prostředí. Podle ní většina členských států EU v realizaci Agendy 2030 dávno pokročila a témata udržitelného rozvoje a klimatické změny jsou v jejich národních parlamentech základními kritérii pro posuzování nové legislativy. Lídry v této oblasti jsou především skandinávské země. "V České republice většina politiků při svém rozhodování bohužel stále preferuje krátkodobé ekonomické aspekty. Právě proto jsou obě dnes Vládou ČR přijaté strategie nesmírně důležité. V Poslanecké sněmovně nyní dostanou argumenty pro udržitelný rozvoj váhu, kterou mají i ve světě," říká Dana Balcarová.

Mezi cíle Strategického rámce patří dále například podpora zdravého životního stylu, zvýšení veřejných výdajů na kulturu či dostupnost veřejných služeb v obcích a regionech. Apeluje ale také na znalosti a dovednosti tvůrců veřejných politik nebo efektivní a šetrné využívání přírodních zdrojů.

Agenda 2030 pro udržitelný rozvoj byla přijata na summitu Organizace spojených národů v září 2015. Obsahuje 17 závazků, které by do roku 2030 měly vést například k vymýcení extrémní chudoby a hladu, zdravému životu, spravedlivému vzdělávání, genderové rovnosti, dostupnosti vody nebo přijmutí bezodkladných opatření na boj se změnou klimatu.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

mr

18.10.2018 12:44
Cit.:"by do roku 2030 měly vést například k vymýcení extrémní chudoby a hladu, zdravému životu, spravedlivému vzdělávání, genderové rovnosti, dostupnosti vody nebo přijmutí bezodkladných opatření na boj se změnou klimatu." - tak jestli jsem to dobře pochopil, jedná se o přípravu k dalšímu neúčelnému rozhazování peněz daňových polatníků.
Odpovědět
MJ

Martin Jasan

18.10.2018 15:42 Reaguje na
Ne, pochopil jste to špatně. Nejdříve si o tom něco přečtěte.
Můžete začít např:
https://en.wikipedia.org/wiki/Sustainable_Development_Goals
Odpovědět
ig

18.10.2018 16:11 Reaguje na
Ano, pochopil jste to správně. Vzdělání nebude spravedlivé nikdy - aspoň dokud bude existovat možnost zaplatit svým dětem elitní školu. Proti chudobě lze bojovat neomezeně dlouho, ale dokud bude definovaná jako dolní kvartil příjmového rozpětí, nelze tento boj vyhrát (výjimku mají ti co měli pětku z matematiky). Genderová rovnost je pěkná věc, ale při tvrdém porovnání (třeba příjmy top WTA vs. ATP) se ukáže jak to doopravdy je. No a se změnou něčeho, co o dvanáct řádů přesahuje všechny, i hypotetické možnosti lidstva, prostě bojovat nelze.
Odpovědět
MJ

Martin Jasan

19.10.2018 10:11 Reaguje na
Asi si neuvědomujete, že nejste jediný kdo zná matematiku.
Ja, že si je ani nejste schopen přečíst - např. chudoba není Agendě 2030 není definována jako kvartil příjmového rozpětí, ale absolutní hodnotou.
Dříve než začnete, kritizovat tak si to, alespoň přečtěte.
Odpovědět
MJ

Martin Jasan

19.10.2018 10:13 Reaguje na
Oprava:
Asi si neuvědomujete, že nejste jediný kdo zná matematiku.
Např. chudoba není v Agendě 2030 definována jako kvartil příjmového rozpětí, ale absolutní hodnotou.
Dříve než začnete kritizovat, tak si to alespoň přečtěte.
Odpovědět
ig

19.10.2018 17:56 Reaguje na Martin Jasan
Jenže ta abolutní hodnota se pořád upravuje. Není to přesně kvartil, to byste asi měl pravdu, to nebylo úplně matematicky přesné, ale je to vždy stanovené tak, aby se mu to zdola blížilo. Shodou okolností tyhle věci čtu a dlouhodobě sleduju, takže Vaše přání je předem splněno.
Odpovědět
mr

19.10.2018 20:21 Reaguje na
Je to o tom,že ti nezodpovědní dobro.eři způsobí po světě problémy - za peníze daňových plátců, a pak jim podobní chtějí tyto problémy řešit - samozřejmě za paníze stejných daňových plátců. Úplně mě fascinuje, jak chtějí ve světě např. vymýtit bídu, když tu bídu neustále uměle geometrickou řadou množí a tím dále prohlubují i ekologickou krizi Země. A tak by se dalo podobně hovořit i o dalších tématech.
Odpovědět
MJ

Martin Jasan

19.10.2018 21:59 Reaguje na
Mohl byste být konkrítnější - kdo "množí bídu" a jak to přesně dělá? Když v tom máte tak naprosto jasno. Poučtne nás, óóó vševědoucí.
Odpovědět
mr

23.10.2018 22:15 Reaguje na Martin Jasan
Pro vás platí staré lidové, cit.:"Komu není s húry dáno, v apatice nekoupí."
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist