https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/vlada-schvalila-upraveny-plan-odpadoveho-hospodarstvi-zahrnuje-nove-cile
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vláda schválila upravený plán odpadového hospodářství, zahrnuje nové cíle

12.5.2022 00:46 | PRAHA (ČTK)
Podle plánu by mělo do roku 2035 klesnout množství odpadu na skládkách na deset procent z celkové produkce komunálního odpadu. V roce 2025 by se mělo 55 procent komunálního odpadu opětovně využít či recyklovat, v roce 2030 pak 60 procent.
Podle plánu by mělo do roku 2035 klesnout množství odpadu na skládkách na deset procent z celkové produkce komunálního odpadu. V roce 2025 by se mělo 55 procent komunálního odpadu opětovně využít či recyklovat, v roce 2030 pak 60 procent.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Maximální opětovné využití složek odpadu, prevence jeho vzniku, výrazný pokles skládkování a rozvoj oběhového hospodářství jsou cíle plánu odpadového hospodářství pro roky 2015 až 2024. Jeho aktualizaci schválila vláda, informoval vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Dokument zahrnuje změny v příslušné evropské legislativě a v předloni v Česku přijatém balíčku odpadových zákonů. Původní plán vláda schválila v roce 2014.
 

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL), která je v covidové karanténě, v tiskové zprávě uvedla, že bez aktualizace by nebylo možné čerpat peníze na proměnu odpadového hospodářství z nového Operačního programu Životní prostředí 2021+. Ministerstvo životního prostředí letos zahájí přípravu nového plánu pro léta 2025 až 2035.

Materiál, který má ČTK k dispozici, zmiňuje nutnost podpory využití odpadů jako zdrojů surovin, růstu jejich recyklace, postupné omezování skládkování využitelných odpadů i zákaz skládkování takového odpadu od roku 2030, což vyplývá z nové legislativy. Míra skládkování je v Česku podle expertů stále vysoká, předloni na skládky putovalo 48 procent komunálních odpadů. K poklesu má přispět i postupný růst poplatku za skládkování využitelných odpadů. Letos činí 900 korun za tunu na skládce uloženého odpadu, meziročně o stokorunu více.

Podle plánu by mělo do roku 2035 klesnout množství odpadu na skládkách na deset procent z celkové produkce komunálního odpadu. V roce 2025 by se mělo 55 procent komunálního odpadu opětovně využít či recyklovat, v roce 2030 pak 60 procent. Směsný komunální odpad po vytřídění využitelných, nebezpečných či biologicky rozložitelných složek má podle plánu směřovat do zařízení pro energetické využití odpadu.

Podle dokumentu je také třeba rozšířit v obcích nádoby pro biologicky rozložitelné odpady. Zmiňuje možnost, že by zapracování kompostu do zemědělské půdy mohlo být povinné. Zemědělce by pak bylo potřeba k částečné náhradě průmyslových hnojiv motivovat. U potravinového odpadu dokument apeluje na podporu darování potravin a osvěty proti plýtvání. Zabývá se i možností darování zbylého jídla z restaurací a jídelen, což nyní není jasně právně ošetřeno.

"Zvyšují se ambice v tom, abychom dokázali ještě lépe a efektivně nakládat s odpady v České republice, abychom také reagovali například na snižování množství rizikových látek v kalech, které jsou odpadními produkty z čističky odpadních vod. Není to jen o klasickém třídění a recyklaci, strategie se zaměřuje i na další výzvy," řekl Jurečka.

Plán také zahrnuje cíle zákona, který nyní projednává Sněmovna, podle něhož plastové nápojové lahve budou muset od roku 2025 obsahovat alespoň čtvrtinu recyklovaného plastu a všechny nápojové plastové lahve o objemu až tři litry od roku 2030 alespoň 30 procent recyklátu. Nápojové lahve do tří litrů také budou muset mít od poloviny roku 2024 připevněná plastová víčka. Recyklace obalů by podle plánu měla do roku 2025 dosáhnout 70 procent, do roku 2030 pak 75 procent.

Plán počítá i se zavedením tříděného sběru pro textilní odpad do ledna 2025 a definuje recyklační cíle u různých druhů elektroodpadu. Zahrnuje i systém ekomodulace, tedy zatížení výrobků recyklačním příspěvkem podle míry jejich dopadu na životní prostředí.

K dalším cílům patří třeba snižování produkce nebezpečných odpadů a posílení jejich bezpečného využití. Jako důležitý cíl plán uvádí i tvorbu podmínek pro další pokles surovinové a energetické náročnosti výroby.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

12.5.2022 05:50
nejlepší odpad je ten, který se nevyrobí a to by mělo být leitmotivem snahy. Třídění odpadu může fungovat jen do určité míry, kdy už jej je tolik, že už o něj nikdo nejeví zájem plast je v podstatě směs ropných derivátů, tak by bylo vhodné se řídit "nevýrobou" je však zajímavé, že sklářský písek už taky není takového množství jak bývalo....
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

13.5.2022 14:03 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Kontrolní otázka, ti výrobci ty drahé obaly dělají jen z čirého rozmaru?
Odpovědět
FO

František Orság

14.5.2022 08:44 Reaguje na Vladimír Hošek
Pokud rozmarem nazýváte zisk, tak ano. V pondělí jsem kupoval tabletu pro psy proti klíšťatům a více než polovina krabičky byl jenom prázdný vzduch.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

16.5.2022 08:09 Reaguje na František Orság
To si jako myslíte, že kdyby Vám ten výrobek zabalili dle Vás do optimálního obalu, tak by ten výrobek by byl levnější? Opak je pravdou, stál by stejně a ještě by to pro ně generovalo vyšší zisk.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

12.5.2022 06:17
Odpadové hospodářství - další smutná kapitolka rozvoje ČR, kde tahle problematika stála jak černoušek jen vzadu , zatímco v popředí byly jiné priority.
Papír snese všechno - program je dobrý , ale praxe bude diametrálně odlišná.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

12.5.2022 07:10 Reaguje na Miroslav Vinkler
no jo, ale nějak se začít musí...
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

12.5.2022 07:11 Reaguje na Jaroslav Řezáč
....jinak se v tom odpadu utopíme
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

12.5.2022 18:10 Reaguje na Jaroslav Řezáč
No, jestli si myslíte, že nás zachrání sociální inženýrství realizované sociálními inženýry, tak vás úpřimně lituji.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist