https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/vodafone-zavede-ekologicke-hodnoceni-mobilnich-telefonu?ids%5Bxaa36578a64fa4749cbc8c4767c3d4955%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vodafone zavede ekologické hodnocení mobilních telefonů

8.9.2012 16:39 | PRAHA (ČTK/Ekolist)
Zákazník si tak podle číselného označení od jedné do pěti bude moci vybrat mobil co nejšetrnější k životnímu prostředí.
Zákazník si tak podle číselného označení od jedné do pěti bude moci vybrat mobil co nejšetrnější k životnímu prostředí.
Foto | Gcoda / Flickr.com
Vodafone zavede hodnocení mobilních telefonů podle jejich dopadu na životní prostředí. Zákazník si tak podle číselného označení od jedné do pěti bude moci vybrat mobil co nejšetrnější k životnímu prostředí. Firma to dnes oznámila na setkání s novináři. Konkurence podobnou službu nenabízí.
 

Hodnocení financuje Vodafone Group zcela nezávisle na výrobcích a sestavují ho specializované agentury podle řady kritérií, jako je například spotřeba vody a energie při výrobě telefonu, množství použitého obalového materiálu, použití recyklovaných materiálů či environmentální politika dodavatele.

Eko-třída hodnotí telefon z hlediska dopadu na životní prostředí v pětibodové škále. Čím vyššího hodnocení telefon dosáhne, tím méně zatěžující je pro životní prostředí. Eko-třída vychází z hodnocení dodavatele a samotného výrobku na základě odpovědí na více než 230 otázek.

Vodafone dále ve spolupráci se společností REMA Systém motivuje zákazníky i své zaměstnance k recyklaci starých telefonů. V loňském roce bylo v celé České republice zrecyklováno pouze šest procent starých telefonů.

Jinde už to mají

S výběrem telefonu podle ekologických kritérií pomáhá svým klientům rovněž britský operátor Telefónica O2.Ostrovanům nabízí možnost vybrat si telefon podle tzv. Eco Ratingu. Jde o systém hodnocení jednotlivých přístrojů, který si Telefónica nechala vypracovat od organizace Forum for the Future. Zohledňuje se v něm, jaké materiály byly použity pro výrobu, dále dopady vzniklé při výrobě, balení a dopravě, dopady vzniklé při samotném užívání přístroje, dopady spojené s likvidací zařízení a pak jaké funkce přístroj nabízí. Původně mělo hodnocení sloužit jen k interním účelům, ale britská Telefónica od roku 2010 část dat uvolnila pro snazší orientaci i spotřebitelům. Aktuálně je metodika zpracována jen pro podmínky Velké Británie, ale společnost avizuje záměr zavést nástroj i do dalších zemí.

Výrobci poskytují požadovaná data Telefónice sami. Apple se do Eco Ratingu nezapojil s tím, že požadovaná data zveřejňuje sám na svém webu. RIM (výrobce BlackBerry) se zúčastnil pilotní fáze a do ostrého hodnocení se má zapojit v průběhu letošního roku.

Jak Eco Rating funguje z pohledu spotřebitelů (tedy zatím jen těch britských)? Při nákupu mobilu na webu Telefónicy se u každého hodnoceného mobilu objeví pětibodová stupnice, na které je vyznačeno skóre konkrétního telefonu (čím vyšší, tím víc eko). Seřadit telefony a vybrat si ten s nejlepším skóre web Telefónicy neumožňuje, takže ekologicky šetrní Britové se musí nabídkou proklikávat a výběru nějaký čas věnovat.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

V tom eko-ratingu chybí asi nejdůležitější kritérium: - 9. 9. 2012 - Jan Šimůnek

To je doba použitelnosti. Pokud musím ekovýrobek kupovat každý rok, protože je to šunt, co nic nevydrží, tak bude nakonec "ekologická stopa" vyšší než u výrobku, který mi bude sloužit léta, přestože jeho výroba byla spojena s vyšší ekologickou zátěží.
Další věcí je morální zastarávání: Kdy výrobek přestane sloužit proto, že není schopen pokrýt nověji se vyskytující a uživateli požadované funkce. To, pochopitelně, je silně subjektivně různorodé, protože každý uživatel si žádá něco jiného.
Potom je ještě jedno kritérium: Představme si mobil s fotoaparátem a třeba rádiem a wolkmanem. Část uživatelů si kvůli němu buď vůbec nekoupí samostatné přístroje, nebo je bude používat daleko méně a ty jim vydrží podstatně déle. A i to bude mít nezanedbatelný ekologický dopad.
Osobně dost pochybuji o tom, že by jakýkoli eko-rating byl schopen vyhodnotit něco jiného než přímočaře primitivní bezprostřední vazby výrobku. Už proto, že hodnocení podle těch dalších kritérií, jaká jsem zde uvedl, příliš zapáchá poctivou dřinou.

Ostatně víme, jak idiotsky orgány EU provedly eko-rating různých druhů svítidel, případně tabákových výrobků (pro neznalé: EU zakázala žvýkací a šňupací tabák, což jsou jediné dva způsoby konzumace tabáku, které naprosto neohrožují okolí konzumenta a na něho samotného mají nejméně nepříznivý účinek).

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist