https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/vodohospodari-lide-by-nemeli-napoustet-bazen-z-vodovodu-ale-z-cisterny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vodohospodáři: Lidé by neměli napouštět bazén z vodovodu, ale z cisterny

23.5.2023 22:27 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Pražští vodohospodáři vyzvali obyvatele hlavního města, aby své bazény nenapouštěli z vodovodu a objednali si místo toho cisternu s vodou. Důvodem je mimo jiné to, že při napouštění hrozí pokles tlaku ve vodovodní síti nebo uvolnění sedimentů, které zakalí vodu. Pokud se lidé pro napouštění z vodovodu rozhodnou, měli by to dělat pomalu a v noci, sdělil ČTK mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek. Cena objednané cisterny se liší podle místa, kam ji společnost PVK doveze.
 

"Veřejná vodovodní síť není primárně určená pro napouštění bazénů. Kvůli vysoké rychlosti proudění vody v potrubí může dojít k uvolnění sedimentů a tím k zakalení vody. Rovněž hrozí pokles tlaku v síti, který se může projevit i u jiných odběratelů. Pokud již někdo bude napouštět bazén přes vodovodní přípojku, tak mu doporučujeme, aby tak činil pomalu a mimo špičku nejlépe v nočních hodinách," uvedl Mrázek.

Další nebezpečí hrozí podle mluvčího při napouštění bazénu z vlastní studny, kdy se do bazénu ve vodě mohou dostat škodlivé látky nebo těžké kovy.

Pokud se někdo rozhodne napouštět bazén z vodovodu, měl by dodržovat pravidla. Mezi nimi je třeba výběr vhodné doby. Mělo by jít o všední den mezi 21:00 a 05:00, tedy mimo tzv. odběrní špičku. "Ideálně pak před příchodem teplého počasí, v první teplý den budou mít zřejmě stejný nápad i další majitelé bazénů," uvedl Mrázek.

Pražané letos platí na vodném a stočném 128,18 korun za metr krychlový. Cena jedné cisterny o objemu devět metrů krychlových se liší podle vzdálenosti dovozu. Pokud ji vodohospodáři vezou do vzdálenosti deseti kilometrů, zaplatí lidé 2000 korun a 460 korun za každou půlhodinu zdržení na místě, do vzdálenosti 50 kilometrů to je 4250 korun.

PVK mají v metropoli na starosti distribuci vody, vodovodní síť má firma do roku 2028 pronajatou od městské firmy Pražská vodohospodářská společnost (PVS). Většinovým vlastníkem PVK je francouzská firma Veolia a menšinovým hlavní město Praha. Po roce 2028, kdy skončí nájemní smlouva mezi PVK a PVS, hlavní město odkoupí zbylý podíl v PVK a stane se vlastníkem jediným.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VP

Václav Příhoda

31.7.2023 20:09
Tohle je docela dobrý tip. Díky mockrát. To my letos bazén napouštěli normálně z vodovodu. Tento rok se mi ale vodu v něm daří udržovat obzlášť čistou. Přemýšlel jsem čím to je a myslím si, že největší podíl na tom má nové zastřešení bazénu od https://www.slidewood.cz/ díky kterému se do bazénu prakticky nemůžou dostat nečistoty. Je to výborná věc.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist