https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/vyrobky-musi-byt-opravitelne-a-odolnejsi-shodli-se-europoslanci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Výrobky musí být opravitelné a odolnější, shodli se europoslanci

7.4.2022 15:20 | ŠTRASBURK (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Prodlouženou záruční dobu, levnější a dostupnější opravy a konec takzvaných kazítek žádají poslanci Evropského parlamentu (EP) v dnes schválené rezoluci. Plánované zastarávání výrobků, které spotřebitele nutí k nákupu nového přístroje, by se mohlo zařadit mezi nekalé obchodní praktiky. Evropská komise normu o právu na opravu představí do konce roku. O přijetí usnesení informoval EP.
 

Motivací pro přijetí právního předpisu je lepší ochrana spotřebitelů i životního prostředí, včetně snížení množství produkovaného odpadu. Podle průzkumu Eurobarometru by 77 procent občanů EU dalo přednost opravě výrobku před pořízením nového. Elektronický odpad je nejrychleji rostoucím typem odpadu na světě, v roce 2019 ho bylo vyřazeno více než 53 milionů tun.

Poslanci požadují, aby výrobky byly navrženy tak, aby déle vydržely, mohly být bezpečně opraveny a aby jejich části byly snadno vyjímatelné. Součástí práva na opravu by podle poslanců měla být nejen dostupnost náhradních dílů, ale i návodů na opravu a údržbu. Snazší opravy by se měly týkat i elektroniky, včetně mobilních telefonů.

Podle českých europoslanců za Pirátskou stranu, kteří se na přípravě textu podíleli, začnou nová pravidla platit zhruba do dvou let.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Viktor Šedivý

8.4.2022 21:36
A kdo zajistí, že navržené řešení bude skutečně "úspornější"?

Na to, aby byl výrobek opravitelný potřebujete vyrobit jej složitější technologií z kvalitnějších materiálů. To znamená, že ani náhradní díly nebudou levné. Tedy ani oprava.

Takže celý svět pojede stejně jako dosud, jen pár výrobců bude dělat modelové řady pro ty podivné EUvropany, co chtějí platit víc.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist