Vysočina bude lákat turisty na venkovskou dovolenou, chce podpořit farmáře
"Charakter našeho regionu, naše vesnice, farmy, to je něco, do by Vysočina chtěla nabídnout nejen zbytku České republiky," řekl hejtman Vítězslav Schrek (ODS a STO) při dnešním představení kampaně v Třeštickém mlýně v obci Třeštice na Jihlavsku.
Na Vysočině je 2500 kilometrů cyklotras a 850 kilometrů jezdeckých tras. Podle Königové může propagace pomoci udržet na venkově mladé lidi. "Cestovní ruch může dávat zajímavé pracovní příležitosti," řekla.
Třeštický mlýn funguje jako penzion i farma s 60 hektary pozemků a chovem skotu. "Specializujeme se na svatby, vzniklo to tak samo od sebe," řekl novinářům Abraham Hofhanzl. Turisté jezdí hlavně v létě.
Turistice i hospodaření se věnuje také Turistatek Javořice ve Lhotce na Jihlavsku. Farmáři se starají o 100 ovcí a 30 hektarů půdy. "Na marketing není čas," řekl Filip Novák z farmy. Hosté mohou bydlet v penzionu nebo postavit stan či karavan v zahradě, farma jim nabízí své mošty a dvě desítky druhů džemů. "Máme i snídaně, kde mohou marmeládu ochutnat. A většinou tu, co ochutnají, taky koupí," uvedl.
Agroturistikou se podle předsedkyně Svazu venkovské turistiky a agroturistiky Zdenky Noskové zabývá řada lidí, ale je potřeba, aby byli v celkové nabídce ubytování víc vidět. "Aby se vyčlenili z té velké anonymní masy chat, chalup a všeho dalšího," řekla ČTK. Doplnila, že Vysočina je mezi regiony první, která do toho víc "šlápla".
Podnikatelů v agroturistice podle Noskové moc nepřibývá, protože je těžké začít takovou farmu budovat, ani jich moc neubývá. Farem, které se zároveň věnují cestovnímu ruchu, jsou podle ní v Česku stovky. Dalších několik tisíc podnikatelů nabízí pobyty na venkově s různými zážitky, mají třeba bývalý statek a sad. "Co se týče ubytování i nabídky služeb, jsme rozhodně na evropské úrovni, ale co musíme dohnat, aby se to dostalo víc do povědomí," uvedla Nosková.
"Venkovský cestovní ruch včetně agroturistiky zažívá celosvětově obrovský boom, který ještě umocnila pandemie covidu-19," uvedla Jana Humpolíková z České centrály cestovního ruchu CzechTourism. Centrála má se svazem společný projekt Prázdniny na venkově.
Na Vysočině vloni podle statistik v ubytovacích zařízeních nocovalo 646 700 lidí, nejvíc za posledních deset let. V porovnání s kraji v ČR to i tak byl třetí nejnižší počet. Podle Königové je ale na Vysočině hodně individuální turistiky, lidé využívají také chaty a chalupy. Krajská organizace bude návštěvnost sledovat i z dat mobilních operátorů.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (4)
Anyr
1.5.2023 09:48Když to má míru, tak budiž, ale u nás jo... od jara do jara, s pár "nezajímavými týdny" v mezidobí, nonstop chodící skupinky turistů. Jsme malinká vesnička, pár domů a silnice (no, silnice... :D) skrz, a to je pořád: skupinka dolů, skupinka nahoru, všude jen auta a cyklisti a halekající "rodinky". Půlka staveb ve vesnici chaty/chalupy/apartmány, nula dalších možností výstavby pro někoho, kdo by tu měl, nedejbože, zájem trvale bydlet. Obchod, pošta, jakákoliv obslužnost - kilometry daleko, není místo ani stálí zákazníci (díky nemožnosti bydlení). A přitom tu, kurník, nic k vidění není! :D
Sousedi to začali, k mému smutku, řešit výstavbou neprůhledných clon a zástěn a plotů, začali se schovávat, aby jim tolik cizích lidí neustále nezíralo "do obýváku", a celá vesnice úplně ztrácí svého ducha. Už jen čekám, až sousedovi zemědělci zakážou pasení krav, protože bučí (a když je svolává, to je řevu!) a turisti přijeli "za klidem, a bordel snesou jen vlastní, jimi řízený".
Stručně, z mých zkušeností, agroturistika, venkovská turistika a turistika obecně (jsme na hranici KRNAPu) vede vždy jen ke zhoršení podmínek pro trvale bydlící. Včetně třeba i spotřeby vody: turisti tu spotřebují za rok o velký kus víc než "naši" a náš poskytovatel začíná mít v sezóně problém... je to prostě celé k ničemu, spousta negativ, pozitiva nejsou, a způsobuje to negativní emoce obyvatel k turistům, neustále vzrustající napětí.