Vysočina žádá kvůli převisu žádostí o zvýšení dotace na kotle pro chudší rodiny
"Nepředpokládáme, že bychom neuspěli," řekla náměstkyně. Zatím to podle ní vypadá tak, že v řadě krajů nebudou vyčerpány všechny peníze na nové zdroje vytápění. Vysočina dostala na toto dotační kolo 119 milionů korun, ale přibližně osm milionů padne na náklady spojené s administrací projektu.
Z programu mohly domácnosti získat podporu až do 95 procent výdajů spojených s výměnou starého kotle za nový s ekologičtějším provozem. Kraj Vysočina přijímal žádosti v srpnu, přišlo jich 844. Vyřazeno bylo 56 žádostí, které nesplnily podmínky programu nebo byly duplicitní. Úspěšní žadatelé by měli od kraje dostat smlouvy tento měsíc, nejpozději začátkem ledna. "Po jejich podpisu je možné začít podávat žádosti o vyplacení dotace," uvedla náměstkyně.
Žadatelé musí dodat také odpovídající fotodokumentaci k likvidaci starého kotle. V minulých dotačních kolech se stávalo, že nebyla předložená správně, upozornila Hajnová.
Dotace jsou určené na výměnu starých kotlů s ručním přikládáním. Podmínkou bylo, že roční čistý příjem všech členů domácnosti v roce 2020 nebyl v průměru vyšší než 170 900 korun. V některých případech povinnost prokazovat příjmy neplatila, například u domácnosti, ve které žijí jen starobní důchodci případně invalidé třetího stupně.
Žadatelé, kteří nesplňují podmínky krajského programu zaměřeného na domácnosti s nízkými příjmy, mohou o podporu na výměnu kotle žádat v projektu Nová zelená úsporám, který spravuje Státní fond životního prostředí.
Dotační program na výměnu starých kotlů v domácnostech vyhlásilo ministerstvo životního prostředí s cílem zlepšit čistotu ovzduší v Česku. Obyvatelé Vysočiny mohli o dotaci poprvé požádat v lednu 2016. Ve čtyřech dotačních kolech bylo schváleno celkem 9346 žádostí o dotaci. Kraj na pořízení nových ekologických zdrojů tepla zatím vyplatil 762 milionů korun. Na domácnosti s nejnižšími příjmy byl krajský program letos zaměřený poprvé.
reklama