Výzkum: Chcete právě narozené dítě ochránit před alergií a astmatem? Pořiďte si psa
Jak to vědci zjistili? Vyvodili to z pokusů na myších. Během výzkumu prostě vystavili myši prachu z domácností, ve kterých žijí psi. Ukázalo se, že tyto myši měly lépe vyvinuté společenství střevních mikroorganismů a měly méně často zánětlivé reakce dýchacích cest a méně reagovaly na alergeny než myši, které nebyly prachu vystaveny.
„Objevili jsme také specifický druh střevních bakterií, které jsou důležité pro ochranu dýchacích cest proti alergenům a virovým infekcím dýchacích cest,“ říká Susan Lynchová z Kalifornské univerzity. Vědci pozorně prozkoumali střevní mikroorganismy myší a našli mezi nimi jednu, Lactobacilus johnsonii. Ta, když byla myším nasazena do trávicího traktu, zvýšila u nich odolnost proti zánětům dýchacích cest.
Účinek ale nebyl takový, jako když byly myši tomuto organismu vystaveny v kombinaci s dalšími mikroorganismy z domovního prachu.
Výsledky pokusu na myších podle vědců lze vztáhnout i na lidi a vysvětlit tak fakt, že děti, které od mala vyrůstají ve společnosti psa, jsou méně náchylné na alergie.
„Lactobacilus johnsonii a další mikroorganismy z domovního prachu bude zřejmě možné v budoucnu použít pro prevenci vzniku astmatu a alergií,“ říká Lynchová. „A možná i léčbě již rozvinuté nemoci.“
Podle ní se ukazuje, že změny složení střevních mikroorganismů mohou mít dopady na imunitní funkce organismu i mimo samotná střeva.
reklama