https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/vyzkum-chcete-prave-narozene-dite-ochranit-pred-alergii-a-astmatem-poridte-si-psa
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Výzkum: Chcete právě narozené dítě ochránit před alergií a astmatem? Pořiďte si psa

18.12.2013 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Děti, které jsou od útlého věku v kontaktu se psy, mají podle vědců menší pravděpodobnost získat alergii nebo astma. Psi totiž dětem šlechtí střevní mikroorganismy.
Děti, které jsou od útlého věku v kontaktu se psy, mají podle vědců menší pravděpodobnost získat alergii nebo astma. Psi totiž dětem šlechtí střevní mikroorganismy.
Pes je nejlepší přítel člověka. A taky chrání malé děti před alergií a astmatem. Jak ukázal výzkum, děti, které jsou od útlého věku v kontaktu se psy, mají menší pravděpodobnost získat alergii nebo astma. Psi totiž dětem šlechtí střevní mikroorganismy.
 

Jak to vědci zjistili? Vyvodili to z pokusů na myších. Během výzkumu prostě vystavili myši prachu z domácností, ve kterých žijí psi. Ukázalo se, že tyto myši měly lépe vyvinuté společenství střevních mikroorganismů a měly méně často zánětlivé reakce dýchacích cest a méně reagovaly na alergeny než myši, které nebyly prachu vystaveny.

„Objevili jsme také specifický druh střevních bakterií, které jsou důležité pro ochranu dýchacích cest proti alergenům a virovým infekcím dýchacích cest,“ říká Susan Lynchová z Kalifornské univerzity. Vědci pozorně prozkoumali střevní mikroorganismy myší a našli mezi nimi jednu, Lactobacilus johnsonii. Ta, když byla myším nasazena do trávicího traktu, zvýšila u nich odolnost proti zánětům dýchacích cest.

Účinek ale nebyl takový, jako když byly myši tomuto organismu vystaveny v kombinaci s dalšími mikroorganismy z domovního prachu.

Výsledky pokusu na myších podle vědců lze vztáhnout i na lidi a vysvětlit tak fakt, že děti, které od mala vyrůstají ve společnosti psa, jsou méně náchylné na alergie.

„Lactobacilus johnsonii a další mikroorganismy z domovního prachu bude zřejmě možné v budoucnu použít pro prevenci vzniku astmatu a alergií,“ říká Lynchová. „A možná i léčbě již rozvinuté nemoci.“

Podle ní se ukazuje, že změny složení střevních mikroorganismů mohou mít dopady na imunitní funkce organismu i mimo samotná střeva.


reklama

 
Další informace |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist