https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/wwf-zelvovina-z-kriticky-ohrozene-karety-prave-se-pasuje-do-japonska
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

WWF: Želvovina z kriticky ohrožené karety pravé se pašuje do Japonska

1.6.2021 11:15 | TOKIO (ČTK)
Množství želvoviny zabavené japonskými celníky v průběhu 20 let odpovídá přibližně 530 karetám pravým. V 93 procentech případů se želvovina měla dostat přes hranice poštou.
Množství želvoviny zabavené japonskými celníky v průběhu 20 let odpovídá přibližně 530 karetám pravým. V 93 procentech případů se želvovina měla dostat přes hranice poštou.
Japonské celní úřady mezi lety 2000 a 2019 zabavily 564 kilogramů želvoviny získané z krunýřů kriticky ohrožené karety pravé. Informoval o tom Světový fond na ochranu přírody (WWF). Podle fondu jde o důkaz, že se kareta pravá dál pašuje, přestože přeshraniční obchod s touto želvou a jejími částmi již přes čtyři desetiletí zakazuje mezinárodní úmluva.
 

Množství želvoviny zabavené japonskými celníky v průběhu 20 let odpovídá přibližně 530 karetám pravým. V 93 procentech případů se želvovina měla dostat přes hranice poštou. Mezi zeměmi původu figurovaly méně často než v minulosti státy jihovýchodní Asie jako Singapur nebo Indonésie, na předních příčkách byly karibské země včetně Haiti a Dominikánské republiky.

Kareta pravá, která obývá moře tropického a subtropického pásu, je zapsána na červeném seznamu ohrožených druhů Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN). Obchod s touto želvou či částmi jejího těla zakazuje od roku 1977 úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy (CITES). Japonsko se k tomuto ujednání připojilo v roce 1980 a v roce 1993 také zavedlo nulovou kvótu na dovoz surové želvoviny.

Řemeslné zpracovávání želvoviny má nicméně v Japonsku dlouhou tradici a přetrvává v něm i díky tomu, že může být využíván materiál, který byl do země dopraven před rokem 1993, uvádí WWF. V zemi zároveň neexistuje žádná regulace týkající se prodeje hotových výrobků. Podle průzkumu WWF se na japonských aukčních platformách jen v roce 2019 prodaly výrobky z želvoviny z karety pravé za 102 milionů jenů (19,4 milionů Kč).

Světový fond na ochranu přírody Japonsko vyzval, aby bezodkladně přezkoumalo své právní normy týkající se obchodu se želvovinou, poněvadž jeho současné zákony podle fondu podněcují nelegální mezinárodní obchod s karetou pravou. Japonsko by podle organizace mělo posílit domácí kontroly i mezinárodní spolupráci.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PD

Petr Difko

1.6.2021 16:46
Japonsko by mělo být za tyto zvěrstva postihováno - to jsou želvy kytovci a další zvířata. Udělil bych na ně embargo a oni by rychle pochopily že tudy cesta nevede.
Odpovědět
kk

karel krasensky

1.6.2021 19:28
Kdo ví jaká by z té karety byla polívka
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist