https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/za-dva-tydny-bude-vedeni-pardubic-jednat-o-odkupu-spalovny-v-rybitvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Za dva týdny bude vedení Pardubic jednat o odkupu spalovny v Rybitví

21.1.2022 00:49 | PARDUBICE (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Pardubice
Vedení Pardubic se za dva týdny sejde se zástupci firmy AVE CZ odpadové hospodářství, která chce v Rybitví zmodernizovat a obnovit provoz spalovny nebezpečných odpadů. Radnice je proti, jednat proto chce o odkoupení areálu, řekl primátor Martin Charvát (ANO). Už v roce 2017 vyjednal kupní cenu 35 milionů korun, zastupitelé ale odmítli vyčlenit na nákup peníze.
 

Téma odkoupení spalovny bude mít v zastupitelstvu kritiky. Koaliční ODS avizovala, že ho nepodpoří. "ODS je jednoznačně proti obnovení spalovny. Ale postrádá smysl, abychom řešili všechny problémy vykupováním podnikatelských záměrů, nebudeme pak dělat nic jiného," řekl náměstek primátora Jan Mazuch (ODS).

Město nedávno poslalo negativní stanovisko k obnovení spalovny. Nesouhlas je společnou iniciativou města, obvodů a okolních obcí. Negativně se vyjádřil i kraj. Firma musela přepracovat žádost o posudek vlivu na životní prostředí (EIA), odevzdala ho na konci loňského roku ministerstvu životního prostředí.

Získat kladný posudek vlivu na životní prostředí se AVE CZ pokouší od roku 2010, kdy podala první žádost. V roce 2006 koupila spalovnu od chemičky Synthesia, která její provoz zastavila, protože nesplňovala emisní limity.

V nové žádosti AVE CZ nenavrhuje dvě varianty množství ročně spalovaného materiálu. Původně počítala s kapacitami 20 000 tun nebo 15 800 tun za rok. Teď plánuje pouze vyšší hodnotu, která představuje 7500 provozních hodin ročně.

Primátor lituje, že zastupitelé v roce 2017 s platbou 35 milionů korun nesouhlasili. Zamezili by tím nežádoucímu projektu a zároveň by město získalo pozemky pro Služby města Pardubic. Sanace areálu podle tehdejších cen by stála stejnou částku.

Charvát navrhne, že by Pardubice mohly podpořit vznik velké spalovny směsných odpadů v Opatovicích nad Labem, když AVE opustí projekt spalování nebezpečných odpadů v Rybitví. "AVE je součástí Energetického a průmyslového holdingu (EPH), který vlastní Elektrárny Opatovice a které chtějí vytvořit Centrum energetického využití komunálního odpadu," řekl Charvát.

V Pardubickém kraji vznikl záměr výstavby velké spalovny komunálního odpadu před víc než 15 lety. Stát měla vedle elektrárny v Opatovicích. Obyvatelé to v roce 2006 odmítli. O rok dříve tak učinili v nedaleké Čeperce. Hejtmanství už návrh od loňska kategoricky neodmítá. Problematika podle jeho zástupců úzce souvisí i s odklonem producentů energií od spalování fosilních paliv, navíc kapacity pro další využití komunálního odpadu v Česku nyní nestačí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

21.1.2022 08:51
Spalování odpadů je jedna velká prasárna na lidi.... máme pracovat na minimalizaci odpadů a ne podporovat business s jeho nezodpovědným spalováním.

Občané to na většině míst stejně odmítají a projekty se zastavují, takže bych doporučil těm bezohledným šmejdům co bezhlavé spalování odpadů podporují, aby si našli jiný způsob jak bohatnout. Oni samozřejmě udělají úplně všechno pro to, aby se tento business co nejvíce rozvinul a je jim všechno ostatní jedno, ale ono se jim to ve větším měřítku stejně nepovede. Takže je to opět jen ztrácení času a peněz na nesmyslné aktivity, které navíc poškozují celou společnost.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

21.1.2022 18:05 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Můžete vytřídit odpady na x druhů, ale musíte je taky umět dál
použít. Něco prostě recyklovat nejde a nikdy nepůjde a tak to
budeme třídit a skládkovat odděleně? A recyklační linku na plasty
by jste u domu chtěl? Kilometr ode mne (Bohumín)se "recyklují"
čistě PET lahve a ta plastová vůně s mikroplasty v ovzduší při drcení a následné granulaci je "nádhera"! A to jsou žádané PETky,
ale co zbytek? Máte ekosvazáku ponětí jak recyklovat jiné plasty,
dřevo s plastovými povrchy(Verzalit, Umakart atd.), jak recyklovat plasty vyrobené z recyklátů o které už není zájem, jak recyklovat
textil, obuv, plasty neznámého složení a tudíž nezařaditelné do
jedné z kategorií atd.? Plácáte ekosvazácká hesla místo toho,
aby jste se šel podívat na třídící linku a zeptal se, kam vámi tříděné "druhotné suroviny" po dotřídění putují. Buď to jsou
skládky a nebo spalovny. Pro vás fuj obojí a tak vám doporučím
si ty odpady nechat v pytli doma a nedávat je ani do separačních
nádob, protože je stejně čeká pouze jedno z těchto míst. A taky
mi neříkejte, že odpady sám nevytváříte, protože to je lež. I
tento příspěvek píšete na budoucím odpadu.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist