https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/zacina-akce-klimatyden-nabidne-program-zamereny-na-klimatickou-problematiku
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Začíná akce Klimatýden, nabídne program zaměřený na klimatickou problematiku

11.11.2024 12:18 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Přednášky, diskuse, promítání dokumentů zaměřených na klimatickou problematiku nebo výměnu oblečení nabídne pražská akce Klimatýden, pořádaná studentským spolkem Mater Nostra na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Vstup je zdarma. Organizátoři chtějí zvýšit povědomí o naléhavosti klimatických problémů a podpořit aktivní zapojení veřejnosti a právníků. Klimatýden potrvá do pátku 15. listopadu.
 
"Věnujeme se lidskoprávním a environmentálním otázkám a šířením osvěty o klimatických tématech chceme inspirovat k odpovědnému přístupu k životnímu prostředí," uvedla Veronika Králová, spoluzakladatelka spolku Mater Nostra a ambasadorka Evropského Klimatického paktu.

Program Klimatýdne zahájí dnes děkan právnické fakulty Radim Boháč a vedoucí katedry práva životního prostředí Vojtěch Stejskal. Úvodní panelová diskuse s názvem Ženy, klima a právo propojí problematiku genderové rovnosti a klimatické spravedlnosti. V této diskusi vystoupí také bývalá ombudsmanka a nositelka státního vyznamenání Anna Šabatová, která se aktivně věnuje lidským právům.

Další součástí programu je úterní debata "Zelený samet: Environmentální příčiny sametové revoluce", doplněná o promítání krátkého filmu Jana Svěráka Ropáci, jenž v roce 1988 získal studentského Oscara.

Ve středu se návštěvníci mohou těšit na diskusi s názvem Generace Změna: Cesta k systémové transformaci? o individuální a kolektivní odpovědnosti za udržitelnost a o roli mladé generace ve snaze o systémové změny. Vystoupí například influencerka Rozárie Haškovcová, ambasadorka Evropského klimatického paktu, která přináší pohledy mladé generace na klimatické výzvy a praktické cesty k jejich řešení.

Program nabídne také promítání dokumentu Po nás potopa od kanadské novinářky Naomi Kleinové, který se kriticky zaměřuje na vliv nadnárodních korporací na životní prostředí a jejich neochotu nést důsledky za ekologickou devastaci.

Vedle vzdělávacích aktivit se organizátoři zaměřili i na praktické kroky k udržitelnosti, například čtvrteční swap umožní návštěvníkům vyměnit si oblečení a další předměty a snížit tak vlastní ekologickou stopu. Celý program akce je k dispozici na webu.

Spolek MaterNostra je kolektiv studentek a studentů, jejichž společným cílem je vytvářet bezpečné, otevřené, inkluzivní a solidární prostředí na Právnické fakultě Univerzity Karlovy.


reklama

Ekolist je ve finanční tísni. Prosíme, pomozte mu ji překonat!

 
Chci číst dále, daruji později  Pro zobrazení článku se prosím přihlašte
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Viktor Šedivý

11.11.2024 19:27
No nazdar. Že je právnická fakulta útulkem podivných tvorů, to jsem věděl, ale že se tam slézá něco takhle hrůzného ... brr.
(Dokonce si to zve Šabatovou!?!)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist