Zahrádkáři se nového nařízení o semenech bát nemusí, uklidňuje EU
Až doposud je oblast semen a sadebního materiálu ošetřena 12 směrnicemi, z nichž některé pocházejí ze 60. let minulého století. Evropská komise se rozhodla připravit místo nich jedno nařízení. Od jejího návrhu si slibuje zvýšení biologické rozmanitosti a také zjednodušení požadavků na staré odrůdy a heterogenní rostlinný materiál. V první verze návrhu vyvolaly vzrušené reakce a protestní petice.
Mezitím prošel dokument vývojem a aktuální stav je takový, že soukromí zahrádkáři a zemědělci, kteří používají semena a rostliny a jejich produkci pro vlastní spotřebu, nejsou předmětem tohoto návrhu.
Návrh nařízení nabízí možnost, aby pěstitelé a zemědělci používali buď certifikované nebo necertifikované materiály. Certifikovaný materiál poskytuje vyšší záruky týkající se kvality a zdraví, zatímco standardní materiál obvykle znamená nižší náklady, vysvětluje Natálie Vlková z tiskového odboru Zastoupení Evropské komise. A dodává, že návrh nařízení vytváří možnost v pozdější fázi určit, zda by určité druhy měly být uváděny na trh jako certifikovaný materiál. To se týká druhů důležitých pro bezpečnost potravin či krmiv.
Tento systém funguje již několik dekád. Požadavky na registraci tradičních odrůd však budou nyní mnohem flexibilnější. Jejich registrace bude možná na základě pouhého popisu s uvedením jejich charakteristiky („úředně uznaný popis“ na základě například historického údaje nebo praktické znalosti) a za nižší poplatky. Materiál uvedený na trh v malých množstvích neprofesionály nebo mikropodniky bude vyňat z povinnosti registrace, uzavírá Vlková.
Finální návrh legislativy však stále znepokojuje několik významných evropských ekologických organizací, které společně zorganizovaly petici dostupnou na Seedforall.org. Podle nich jsou požadavky na registraci tradičních odrůd stále příliš nepřístupné.
„Návrh upřednostňuje produktivitu a kontrolu před odolností a rozmanitostí,“ říká Heidi Porstner z Přátel Země. „Riskujeme, že propásneme příležitost zlepšit evropskou legislativu směrem k sociální a ekologické udržitelnosti.“
Nevládní organizace žádají Evropský parlament a Radu, aby návrh legislativy změnili tak, aby víc respektovala životní prostředí, očekávání spotřebitelů a potřeby malých hráčů na poli semen. Žádají, aby se z návrhu odstranila zbytečná byrokracie.
reklama