Zahrady léčí. Brněnská Lipka učí sociální pracovníky zahradní terapii
„Každý jsme určitě někdy slyšeli pořekadlo, že příroda léčí, a mnozí z nás to mohou také z vlastní zkušenosti potvrdit. Zahradní terapie proto využívá příznivý pobyt v zahradě k léčbě nebo rehabilitaci lidí s různými obtížemi. Pomoci ale může i při přepracování, k odbourání stresu či předcházení syndromu vyhoření,“ říká Dana Křivánková, organizátorka a lektorka kurzů.
Samotná terapie nemusí znamenat jen tradiční relaxaci v zahradě. Speciálně upravené chodníčky s různými povrchy mohou například klientům po úrazech nebo s problémy pohybového ústrojí pomoci získat zpět jistotu při chůzi. „Vhodné je také vykonávání jednoduchých zahradnických prací, při nichž má člověk možnost pozorovat zázraky přírody z blízka. Trhání květin je zase skvělým tréninkem jemné motoriky a vůně rostlin může pomoci čichu aktivovat paměť a vybavit vzpomínky," doplňuje Dana Křivánková. Ideální pro tyto činnosti jsou vyvýšené záhony, k nimž se klienti nemusí sklánět. Klientům zahradní terapie může být přizpůsobeno i zahradní náčiní jako hrábě, motyčky nebo rýč, aby s nimi nebyla práce tolik fyzicky náročná.
Zatímco v zahraničí má už zahradní terapie mezi léčebnými metodami své místo, v České republice se s ní pacienti zatím příliš často nesetkají. „Podobné zahrady jsou většinou k vidění v okolí nemocnic, léčeben či domů pro seniory. Stále jich ale není dostatek. V Brně se s nimi můžete setkat na pracovištích Lipky – v Jundrově, Soběšicích, v Kamenné kolonii a Pisárkách nebo v bohunické nemocnici, kde slouží především pacientům psychiatrické kliniky,“ vyjmenovává Dana Křivánková.
Školské zařízení Lipka letos připravilo dva dlouhodobé kurzy. První se zabývá zakládáním přírodních a terapeutických zahrad a jejich údržbou, druhý kurz je určen pro ergoterapeuty, rehabilitační i sociální pracovníky, kterým poradí, jak zahradu zahrnout do terapeutických metod. Součástí kurzů jsou také exkurze do přírodních zahrad v Rakousku, na Moravě i v Čechách.
reklama