https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/zahynula-bila-samicka-ptaka-kivi-manukura-hrdinka-pribehu-pro-deti-i-soucast-novozelandske-kultury
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zahynula bílá samička ptáka kivi Manukura, hrdinka příběhů pro děti i součást novozélandské kultury

30.12.2020 12:08 | WELLINGTON (ČTK)
Pták se vylíhl v roce 2011 a strávil celý svůj život ve středisku na ochranu zvířat Pukaha Mount Bruce.
Pták se vylíhl v roce 2011 a strávil celý svůj život ve středisku na ochranu zvířat Pukaha Mount Bruce.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Mike Heydon / Vimeo.com
Na Novém Zélandu zahynul vzácný exemplář zcela bílého ptáka kivi. Samička Manukura se stala známou i daleko za hranicemi Nového Zélandu, píší místní média. Jednalo se zřejmě o první exemplář ptáka kivi s bílým opeřením, který přišel na svět v zajetí. Manukura se stala postavou příběhů pro děti a součástí novozélandské kultury.
 

Pták se vylíhl v roce 2011 a strávil celý svůj život ve středisku na ochranu zvířat Pukaha Mount Bruce. Tam se podařilo odchovat další dva exempláře bílých ptáků kivi. Podle ředitelky centra Emily Courtové se zdravotní stav Manukury zhoršoval již několik týdnů, když samička přestala přijímat potravu a podstoupila několik veterinárních zásahů.

Pták se díky výjimečnému zabarvení peří stal jedním ze symbolů místních kmenů Maorů. "Považovali ji za poklad a náčelníci jí propůjčili maorský titul Manukura, což znamená náčelnického původu," řekla Courtová novozélandské veřejnoprávní stanici RNZ.

Krátce po vylíhnutí museli Manukuře zvěrolékaři odebrat kameny z trávícího ústrojí, které bránily průchodu potravy do střev. Podobně jako jiní opeřenci kiviové polykají kameny, aby jim pomohly při trávení.

Kiviové jsou přibližně 45 centimetrů vysocí noční ptáci, kteří neumějí létat a hnízdí na zemi. Jejich peří je obvykle zbarvené do šedé až tmavě hnědé barvy. Kiviové patří k symbolům Nové Zélandu a výrazem "kiwis" (kiviové) jsou v angličtině označování také obyvatelé tohoto státu.

Před příchodem bílých osadníků nežili na těchto tichomořských ostrovech kromě netopýrů žádní savci, a kivi proto neměli žádné přirozené nepřátele. V současnosti představují největší hrozbu jejich přežití psi, potkani, kočky a hranostajové. Novozélandské úřady odhadují jejich aktuální počet na 68 000 s tím, že jejich populace v posledních letech pomalu klesá.

Manukura - the little white kiwi. from Mike Heydon on Vimeo.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist