https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/zajem-o-papirky-na-prani-z-liberce-roste-zamiri-na-slovensko-a-do-madarska
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zájem o papírky na praní z Liberce roste, zamíří na Slovensko a do Maďarska

26.11.2023 00:41 | LIBEREC (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Zájem o papírky na praní prádla z libereckého start-upu EcoHaus roste. Za ekologický prací prostředek, který může nahradit prací prášky, gely a kapsle, získala zakladatelka firmy Petra Doubková před dvěma lety cenu podnikatelského inkubátoru Lipo.ink a ten teď pomáhá její podnikání dál rozvíjet. V nejbližší době má v plánu rozšířit působení na Slovensko a do Maďarska, řekl ČTK mluvčí Lipo.ink Marek Roll.
 
Doubková chtěla původně ještě jako studentka liberecké univerzity vyvinout vlastní prací prostředek, při rešerších ale objevila, že podobný už má patent a lze ho koupit v Kanadě a USA. Rozhodla se ho proto přivést na český trh. "Prací prostředek v papírku je vyrobený v ultrakoncentrovaném množství a nalepený na celulóze. Složky jsou vybrané tak, aby nebyly toxické vůči přírodě a jsou natolik šetrné, že papírek lze použít i k ručnímu praní. Papírek neobsahuje žádný výplňový materiál, jako je například v prášcích, nebo vodu, která je v gelu," doplnila Doubková.

Libereckému podnikatelském inkubátoru se princip pracího papírku, který snižuje náročnost na logistiku a zároveň se rozpustí ve vodě, od začátku velmi líbil. "Jsme rádi, že jsme mohli podpořit ženu zakladatelku. Petra je se svým projektem nyní v inkubaci Lipo.ink a je skvělé sledovat, jak naše konzultace směřují k vytyčeným podnikatelským cílům," uvedl ředitel Lipo.ink Philipp Roden, od kterého Doubková získala v roce 2021 za svůj nápad cenu v soutěži start-upů liberecké univerzity.

Papírek váží pouhé tři gramy, obsahuje jen účinné složky. Jeden papírek je velký zhruba jako vizitka, stačí na vyprání šesti až sedmi kilogramů prádla, tedy jedné pračky. Malá liberecká firma dnes nabízí několik různých vůní i papírky bez parfemace, pro vánoční trh chystá speciální edici s vůní pomeranče. "V letošním roce nás oslovila Alza, byli jsme velmi vděční, že si nás všimli. I díky tomu rosteme v prodeji o desítky procent každý měsíc," dodala Doubková.

Značka působí na trhu teprve třetí rok a v příštím roce plánuje v obratu překonat hranici 100 milionů korun. K expanzi do sousedních zemí chce majitelka využít stejně jako při rozjezdu v České republice formu financování přes on-line specializované platformy, kde lidé mohou přispět penězi na podporu projektu (crowdfunding).


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RP

Radim Polášek

26.11.2023 07:28
Jako bych se vrátil o 20- 25 let zpátky. S podobnými rádoby ekologickými kecy tehdy prodávala své prací prostředky MLM firma AMWAY.
Odpovědět
pk

pepa knotek

26.11.2023 14:53
Autorka by mohla objasnit jak si představuje to "ultrakoncentrované množství". Ti co znají pojmy jako molární koncentrace, hmotnostní zlomek apod. se nechají rádi poučit kam kráčí start-up věda. Jinak ten rozmáčený papírek udělá v pračce jen samou dobrotu, hospodyňky to znají - stačí zapomenout papírový kapesníček v kapse a je o radost při vyndavání prádla z pračky postaráno.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

27.11.2023 08:28
jen jestli to nebude zase něco jako ty prací kaštany nebo něco z mydlice aj...a co ta prací koule, ta už neletí ?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

27.11.2023 18:58
No nevím, bez objektivního nezávislého testu bych byl opatrný.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

28.11.2023 07:55
No, řekl bych, že fungovat to může. V době, kdy většina lidí považuje prádlo za špinavé tehdy, když po jednodenním nošení přestane být cítit aviváží z předchozího praní, takový prostředek prádlo skutečně zase "vypere".. A když bude ve vodovodu bezproblémová voda, nějaká měkká.
Základní součást praní, detergenty jako povrchově aktivní látky, skutečně stačí na efekt vyprání v jedné náplni pračky nízké jednotky gramů.
Problém bude, když to prádlo bude skutečně zašpiněné, skvrny třeba od krve, čokolády, červeného vína, zbytky z jídla a podobné látky, které obyčejná voda při praní nedokáže z té látky dostat. Nebo pokud nějaká špína či příměs posune PH vody nebo jiné parametry mimo optimální oblast praní nebo voda budetvrdá a podobně. Pak přijdou na řadu ty přimíšené látky, o kterých tvrdí tato startupová podnikatelka, že jsou jen "výplňové".
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

28.11.2023 12:16 Reaguje na Radim Polášek
Souhlas, i voda pere. Před několika lety dělal Dtest zkoušku praní a srovnával s čistou vodou. Třeba mezi jinými, ty prací koule byly na úrovni čisté měkké vody. A tak by to chtělo objektivní nezávislý test.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist