Zastavme nadužívání antibiotik v zemědělství, žádají americké Supermatky
„Doktoři předepisují lidem antibiotika zbytečně,“ říká Everly Macariová, která po smrti svého syna založila MRSA Research Center, ústav, který se zaměřil na výzkum infekce methicillin-resistant Staphylococcus aureus (MRSA). Podle ní je ale opravdovou výzvou přimět farmáře, aby přestali svým zvířatům podávat antibiotika.
Kvůli tomu spolu s dalšími 30 rodiči, pediatry a ekologickými zemědělci založila organizaci Supermoms Against Superbugs (Supermámy proti superbakteriím). A žádá federální vládu, aby držela používání antibiotik v zemědělství na uzdě. Doufá, že to pomůže zachránit účinnost antibiotik a ochránit tak zdraví dětí.
Osmdesát procent všech antibiotik spotřebovaných v USA je totiž podáno zemědělským zvířatům. Vyplývá to z odhadů amerického Úřadu pro potraviny a léčiva. Velká většina z nich slouží jako podpůrný prostředek pro rychlejší růst zvířat nebo jako prevence nemocí.
Jak ale experti varují, čím více se antibiotika používají, tím více mikroorganismů se na ně stává rezistentní. A tím více lidí je vystaveno zbytkům léků, které zůstávají v jídle a vodě.
Bakterie svůj boj s antibiotiky vedou dobře. Jsou schopné si vzájemně předávat tajemství odolnosti vůči antibiotikům. Konkrétní rezistentní mikrob ještě nemusí být schopen způsobit člověku nemoc, jeho DNA se ale může snadno dostat do jiných, pro člověk zhoubných mikrobů.
K organizaci Supermoms agains Superbugs se přidala i lékařka Cecila Di Pentimaová, pracující na Vanderbilt University coby pediatrička specializující se na infekční choroby. „V nadužívání antibiotik selháváme coby společnost. A platíme za to,“ říká.
„Máme tu velmi nemocné děti,“ říká Di Pentimaová. „Dokonce i velmi zdravé děti, které nikdy nebyly v nemocnici, mohou přijít s infekcí, která je rezistentní skoro na všechna známá antibiotika.“ Pak nezbývá, než nasadit vyšší dávky léků, škodlivější léky, nebo obojí. Důsledkem takové léčby je pak často selhání ledvin. A někdy, jako v případě syna Everly Macariové, nemá účinek žádná léčba.
V únoru tohoto roku zakázal Úřad pro potraviny a léčiva některá využití antibiotika cephalosporins u skotu, prasat, kuřat a krůt. Dočkal se za to pochvaly od aktivistů. Ti ale zároveň zmínili, že to v zápase s rezistentními antibiotiky rozhodně nestačí.
„Jdeme žádat kohokoliv, koho z kongresmanů potkáme, aby podpořil legislativu, která zredukuje nadužívání antibiotik ve velkochovech. Ty se totiž na vzniku rezistentních bakterií podílejí nejvíce,“ říká Everly Macariová. „Pokud s tím nic neuděláme, pak bude umírat víc dětí. To je prostě fakt.“
Obyčejný člověk podle ní může přispět tím, že bude kupovat maso a vajíčka, která pocházejí z farem, která antibiotika nepoužívají plošně. „Poptávka spotřebitelů je to, co vede ke změně,“ říká.
reklama