Zdechovský dal kvůli IKEA podnět Evropské komisi
Zdechovský je přesvědčen, firma používá FSC certifikace jako obchodní a vyjednávací nástroj k prosazování svých zájmů. V ČR je pak podle něj certifikace FSC nastavená velice přísně, může tak klást na vlastníky lesů enormní zátěž v porovnání s jinými státy unie. "(Až) do té míry, že může působit i jako mimocelní bariéra volného obchodu," dodává dokument.
PEFC certifikace například využívá státní podnik Lesy ČR, kterému patří skoro polovina českých lesů. Systémem PEFC je v ČR certifikováno zhruba 70 procent lesů, FSC pak kolem dvou procent. České ekologické organizace již letos v létě varovaly před tím, že pokud Lesy ČR nezmění druh certifikace dřeva, ohrozí až 4000 pracovních míst v dřevozpracujícím průmyslu. Ministerstvo zemědělství tehdy uvedlo, že nehodlá státní podnik, do změny nutit. Hlavní rozdíl mezi certifikacemi spočívá v tom, že PEFC umožňuje větší holoseče lesů, nemá také tak přísné požadavky na druhové složení při obnově lesů.
Ministerstvo tehdy uvedlo, že zaujímá neutrální postoj k jakékoliv certifikaci. Podle úřadu jde o záležitost vlastníků lesů a dřevozpracujících firem. Mluvčí úřadu Markéta Ježková však dodala, že ministerstvo by chtělo, aby byly obě certifikace vzájemně uznatelné. Že by nějaká firma mohla podmiňovat příjem dřeva jenom jedním z certifikátů, považuje úřad za nepřijatelné.
Podle ministerstva je systém FSC pro vlastníky lesů ekonomicky nevýhodný, přinesl by omezení hospodaření. Oproti PEFC omezuje používání holosečí nad rámec současné legislativy, jejich velikost by musela být do 0,9 hektaru. Požaduje také nad rámec legislativy minimální podíl ekostabilizačních dřevin.
Změnu certifikace u Lesů ČR by si přála Hospodářská komora ČR. Proti tlaku na změnu je naopak například Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR.
Podle zástupců certifikátu FSC je u nás kritický nedostatek dodavatelů, kteří splňují kritéria FSC. "Ve skutečnosti dodavatelé IKEA již několik měsíců veřejně apelují nikoliv na ni, ale na vládu a ministerstva, aby se vhodná část státních lesů certifikovala FSC. Ty jsou kapacitou jediným českým lesním vlastníkem, který množství certifikované suroviny může dodat," říká Tomáš Duda. Podnět ke Generálnímu ředitelství pro hospodářskou soutěž Evropské komise je tak podle něho spíše gólem do vlastní branky. "Každá třetí koruna za vytěžené české dřevo mizí bez přidané hodnoty za hranicemi. Stát tím přichází o miliardy, přitom více českého FSC dřeva by snížilo export a zároveň zvýšilo konkurenceschopnost českých firem," tvrdí Duda.
reklama