https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/zelena-pro-rychlejsi-vystavbu-obnovitelnych-zdroju-a-posileni-ceske-energeticke-bezpecnosti.snemovna-dnes-schvalila-lex
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zelená pro rychlejší výstavbu obnovitelných zdrojů a posílení české energetické bezpečnosti

14.12.2022 15:37 | PRAHA (Ekolist.cz)
Fotovoltaické panely na střeše domu
Fotovoltaické panely na střeše domu
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Pujanak / Wikimedia Commons
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili novelu zákona nazývanou Lex OZE I včetně několika důležitých pozměňovacích návrhů. Zákon výrazně urychluje přechod na obnovitelné zdroje a dotkne se milionů spotřebitelů.
 
Novela mimo jiné usnadní výstavbu obnovitelných zdrojů energie, například instalaci malých elektráren, u kterých zvyšuje limit bez nutnosti získat stavební povolení a licenci od Energetického úřadu z 10 kW na 50 kW. Tento krok je důležitý zejména pro domácnosti a bytové domy. Zvýšení hranice pro stavební povolení pak pomůže tisíce firmám, které nyní čekají na instalaci vlastních zdrojů energie.

Prošel také pozměňovací návrh, který instalace o výkonu nad 1 MW považuje za stavby veřejného zájmu. Rozšíření novely podporovaly oborové organizace Svaz moderní energetiky, Solární asociace, Asociace pro akumulaci AKU BAT či Komora pro obnovitelných zdrojů energie a Cech akumulace a fotovoltaiky.

„Dnes schválená novela energetického zákona umožní zrychlení přípravy nových projektů obnovitelných zdrojů. Novela je zařadila mezi opatření ve veřejném zájmu," komentuje výsledky hlasování Poslanecké sněmovny Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

"Právě nové solární nebo větrné elektrárny jsou klíčem k rychlé náhradě ruského zemního plynu a současně nejlevnějším řešením pro dekarbonizaci české energetiky. Pokud novelu přijme i Senát, půjde o jeden z nejzásadnější impulsů pro restart rozvoje solárních a větrných elektráren v Česku,“ dodává Sedlák.

„Jednodušší podmínky přinesou například rozšíření střešních solárních elektráren i na bytové domy. Jejich obyvatelé tak budou nově moci snadněji využívat vlastní vyrobenou elektřinu a chránit se tím před vysokými cenami energie,“ vysvětluje Martin Sedlák.

„Přijetí novely zákona odemyká potenciál solární energie pro celou společnost, nejen pro majitele rodinných domů jako doposud," říká předseda Solární asociace Jan Krčmář.

"Umožňuje jednodušší výstavbu střešních elektráren pro malé a střední podniky či bytové domy bez nutnosti stavebního povolení. Kromě toho zjednodušuje výstavbu velkých obnovitelných zdrojů energie, které mají potenciál zlevnit ceny energie na trhu pro miliony dalších lidí a velké průmyslové podniky," říká Krčmář.

Novela podle něho také vysílá signál investorům, že Česko o ně stojí a že se chce zařadit mezi země, které OZE podporují jako efektivní zdroj proti závislosti na Rusku a drahé elektřině.

"Každý krok vedoucí k jednodušší a tudíž rychlejší výstavbě obnovitelných zdrojů zejména v době vysokých cen energií velmi vítáme. V tomto případě nás potěšila zejména široká podpora návrhu napříč politickým spektrem. V nadcházejících měsících bude potřeba schválit ještě další klíčové legislativní úpravy, které jsou pro rychlý a bezpečný rozvoj OZE nezbytností, jako například akumulace energie či agregace flexibility. Doufáme, že i tyto důležité úpravy zákonů budou mít u poslanců širokou podporu,“ dodává k dnešnímu úspěchu ředitel Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT CZ Jan Fousek.

„Je to výborná zpráva pro miliony samovýrobců, zejména domácností v bytových domech, ale také pro živnostníky, firmy, obce a spolky, kterým zákon zjednoduší pořízení obnovitelného zdroje,” uvedl Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.

„Bytové domy nebudou muset kvůli fotovoltaice řešit stavební povolení ani licenci pro výrobu energie. Tím jim odpadá prakticky veškerá administrativa,” uvedl Aleš Hradecký, předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky.

Ministerstvo průmyslu a obchodu zároveň připravuje další novelu Energetického zákona, takzvaný Lex OZE 2, která umožní sdílení energie. Všichni spotřebitelé energie se budou moci nově zapojit do výroby a sdílení energie: chalupáři si budou vyrábět elektřinu pro byty ve městech, podnikatelé dodávat přebytky elektřiny a bioplynu do svých poboček, sousedům, rodině či přátelům a školní budovy zásobovat třeba plavecké bazény. LEX OZE 2 byl předložen do meziresortního připomínkového řízení, termín pro předkládání připomínek skončil 5. prosince.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (23)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

14.12.2022 16:23
A najedno to jde!! Mudrovalo se o tom desetiletí, vytvářely se hyenistické kampaně na solární tunel, výstavba solárů se prakticky zablokovala, i když šlo všechno na desetinu ceny a zrazu plesk!!
Přijde nrmální vláda a do roka to už maká jako v každé normální evropské zemi.
Odpovědět
EN

Emil Novák

15.12.2022 07:52 Reaguje na Pavel Hanzl
Prakticky se zablokovala tím, že si rodinný dům mohl bez licence postavit elektrárnu "jen" do 10 kWp a dostat na ni mohl dotaci "jen" ve výši 50 % investičních nákladů? A teď to vláda odšpuntuje zvýšením limitu z 10 na 50 kWp? To asi sotva. Jestli jste si nevšiml, tak fotovoltaické elektrárny se začaly stavět i bez změny zákona, prostě kvůli brutálnímu nárůstu cen energií, před kterým se domácnosti snaží nějak chránit a moc jiných možností nemají. Vůbec to nesouvisí s tímto zákonem.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.12.2022 11:28 Reaguje na Emil Novák
I na malou domovní fve jste musel mít licenci, stavební povolení (to nevím jistě), souhlas ČEZ, dávat daňové přiznání a kdoví kolik jiných buzerací. Na bytový dům to nešlo vůbec.
Dnes od státu nepotřebujete VŮBEC NIC, pouze dotaci.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

15.12.2022 11:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Lžete, na domovní FVE do 10 kWp jste žádnou licenci ani stavební povolení nepotřeboval. Již jste tyto informace několikrát dostal.
Změnilo se pouze to, že toto bude platit do 50 kWp.
Odpovědět
EN

Emil Novák

15.12.2022 11:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Nemusel jste mít žádnou licenci ani stavební povolení, Hanzle. Už jsme zase u toho vašeho problému s chápáním psaného textu, cituji: "zvyšuje limit bez nutnosti získat stavební povolení a licenci od Energetického úřadu z 10 kW na 50 kW". Zvyšuje limit znamená, že ten limit na výkon bez stavebního povolení a licence byl doteď 10 kWp a odteď bude 50 kWp. Četl jste ten článek vůbec?
Dávat daňové přiznání musíte pokaždé když vaše příjmy z podnikání převýší určitou hranici. Proč by to zrovna u příjmu z podnikání s elektřinou a ještě jen z určitého zdroje mělo být jinak? Tak o jakých "buzeracích" to zase plácáte, člověče? Na bytový dům to samozřejmě šlo i dosud, ovšem bez licence a stavebního povolení to šlo jen do toho limitu 10 kWp.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.12.2022 09:25 Reaguje na Emil Novák
Pro střešní fve bylo dřív podřeba mít licenci, to vím jistě. Protože lidé, kteří si to instalovali o tom mluvili, ale nevím, kde bych to hledal.
Odpovědět
EN

Emil Novák

17.12.2022 09:44 Reaguje na Pavel Hanzl
Do 10 kWp žádná licence potřeba nebyla ani dosud, že si vy myslíte že něco "víte jistě" vůbec nic neznamená, jak už jste tu mnohokrát dokázal.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

15.12.2022 10:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Klasický Hanzlův trolling...
Hanzl se domnívá, že v záplavě jeho příspěvků, nebudou jeho lži a demagogie odhaleny.

Smutné, že toto editor tohoto webu toleruje.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.12.2022 11:30 Reaguje na Jaroslav Studnička
Zase nevíte, wo co go, že?
"Hovno" řekl Švejk, aby se nějak vmísil do debaty.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

15.12.2022 11:36 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale vím trolle Hanzle. Ke každému článku máte někdy až desítky příspěvků.
Drtivá většina toho jsou mnohokrát prokázané lži.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

15.12.2022 14:45 Reaguje na Pavel Hanzl
O vlákno výše jste prokazatelně lhal ... a vaše reakce? Zkusíte lhát dál ...

Z vás by člověk blil.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

16.12.2022 14:44
Stejně OZE elektrárny nebudou připojeny, pokud pro jejich dodávky do sítě nebudou upraveny elektrické rozvody. Předpokládám, že při takové intenzitě staveb střešních FV elektráren se přirozené rezervy rozvodných sítí rychle vyčerpají, takže plošná úprava místních sítí pro připojení dalších FV elektráren bude nezbytná.
Ostatně Distribuční závody si i na tyto úpravy půjčily v Bruseli cca 20 miliard Kč, takže peníze na to budou. A splácet půjčku taky bude mít kdo - spotřebitelé elektřiny ve zvýšenýách poplatcích za distribuci.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.12.2022 16:03 Reaguje na Radim Polášek
Střešní fve je umístěna na domě, který bral několik MWh elektřiny ročně. Dnes to bude jen pár kWh a taky nějské kWh bude prodávat. Takže zatížení sítě je výrazně nižší.
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.12.2022 16:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Pár kWh? To jste se zase zasnil, co, Hanzle? Aby bral "jen pár kWh", musel by mít tak předimenzovanou fotovoltaiku, že by musel prodávat mnohem víc než "několik MWh elektřiny ročně", se kterými by na jaře a v létě nevěděl co si počít, takže by to zatížení sítě nebylo výrazně nižší, ale snadno by mohlo být naopak výrazně vyšší.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

16.12.2022 17:48 Reaguje na Emil Novák
Hanzl asi počítá s elektrolyzérem ve sklepě:-)))
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.12.2022 18:45 Reaguje na Emil Novák
To je přece zase otázka dimenzování, to vám taky nejde. Pokud budu mít fve dimenzovanou na třeba celoroční spotřebu, tak (zase dle struktury spotřeby) budu třeba 20% v zimě kupovat a 20% v létě prodávat a jen ve špičce. Každopádně ta zátěž sítě bude výrazně menší. Může to být projektované jako "brzda elektroměru" kdy se sítí není nutno spolupracovat, něco jako ostrov a jiné varianty.
Samozřejmě, pokud někdo dá za barák megawattovou elektrárnu, je to něco jiného, ale o tom se nebavíme.
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.12.2022 21:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Neexistuje žádný scénář, Hanzle, ve kterém budete 20 % v zimě kupovat a 20 % v létě prodávat. Ne v ČR. Řekněme že dům má celoročně pořád stejnou spotřebu (většinou má v zimě větší, čímž se to ještě zhorší, ale to nechme stranou). Počítejme např. roční spotřebu 10 MWh aby se to dobře počítalo, ale můžeme vzít jakékoliv jiné číslo:
Ve třech zimních měsících spotřebujete 2,5 MWh. Abyste dokupoval 20 %, potřebujete aby vaše fotovoltaika v těchto třech zimních měsících vyrobila 80 %, tj. 2 MWh. V těchto třech měsících vyrobí fotovoltaika u nás 6,3 % roční výroby, tj. 100 % roční výroba bude 31,7 MWh. Ve třech letních měsících vyrobí 40,2 % roční výroby , tj. 12,7 MWh. Vy ale máte pořád spotřebu 2,5 MWh, v létě tedy nebudete prodávat 20 % ale 400 % výroby. Stačí na to kalkulačka, měsíční data výroby fotovoltaiky např. z ERÚ a pět minut času.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.12.2022 09:22 Reaguje na Emil Novák
To je zajímavé, mrknu se na to.
Ale já to počítal tak, že v zimě koupím 20% celoročního objemu, což je těch 2 MWh a fve mi dá těch 0.5. Což je už realističtější, i když nepřesné a z toho mi logicky vychází, že v léte musím mít přetok zase 2 MWh, což by měla síť, (teda přípojka do domu) zvládat.
Pokud jsou ale ty výkony v létě fakt tak velké, může skutečně nastat problém. Občas se stává, že v baráku nikdo není (pracující jsou na dovolené, študáci na prázdninách a důchodci na chalupě) a pak by šel celý výkon, - tj. v poledne třeba 13 kW, do sítě.
Odpovědět
EN

Emil Novák

17.12.2022 09:41 Reaguje na Pavel Hanzl
Když vám dá fotovoltaika v zimě 0,5 MWh, tak za celý rok vyrobí 8 MWh, v létě pak vyrobí 3,2 MWh, takže přes léto přebývá 28 % její výroby. Samozřejmě za předpokladu, že je spotřeba celoročně stejná, i když bude pravděpodobně v zimě větší, a za předpokladu, že máte dostatečně dimenzované baterie, aby dokázaly uskladnit elektřinu na 100 % období kdy zrovna nesvítí. A to taky není samozřejmost.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.12.2022 13:59 Reaguje na Emil Novák
Mám mít fve 14.3 kWp, takže nedá ani v létě okamžitý výkon víc, jak 13 kW. Nevím, jaký je součet ampér všech jističů v baráku, ale určitě to bude víc. Baterie má být 14 kWh, což by mělo vzít noc i mraky, ty panely mají brát dobře i rozptýlené světlo.
Odpovědět
EN

Emil Novák

17.12.2022 18:17 Reaguje na Pavel Hanzl
K čemu je podle vás dobrý údaj o "součtu ampér všech jističů v baráku"? "Určitě to bude víc" než co? Proud bude větší než výkon?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.12.2022 10:27 Reaguje na Emil Novák
Jde přece o sílu přípojky do domu. A ta je dimenzována dle spotřeby, u nás dle počtu domácností. Dělali ji novou někdy kolem začátku století, takže odhaduji, že bude dimenzována dostatečně. Proud a výkon jsou přece jiné pojmy.
Odpovědět
EN

Emil Novák

18.12.2022 11:52 Reaguje na Pavel Hanzl
Přípojka není dimenzovaná podle součtu ampér všech jističů. Používá se tzv. soudobost.
Právě že proud a výkon jsou jiné pojmy, tak těžko můžete napsat to co jste napsal.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist