https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/zelena-usporam-ii-bude-zrejme-hlavne-pro-obecni-budovy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zelená úsporám II. bude zřejmě hlavně pro obecní budovy

19.1.2012 02:57 | PRAHA (Ekolist.cz)
Po roce 2013 se bude investovat zřejmě především do obecních budov
Po roce 2013 se bude investovat zřejmě především do obecních budov
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | EPS ČR
Program Zelená úsporám zřejmě nakonec uspokojí všechny zájemce, kteří mají podané žádosti v pořádku. Kolik jich přesně bude, se podle ministra životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS) ukáže až na jaře. Začíná se rýsovat i další pokračování dotačního programu na zateplování budov, příspěvky ale zřejmě poputují především obcím.
 

Ke konci roku 2011 bylo v programu proplaceno více než deset a půl miliardy korun, což představuje více než 50 000 projektů. Celkem ministerstvo počítá s vyúčtováním 80 000 žádostí, podle odhadů to znamená zhruba 250 000 domácností. Čas pro stavebníky se ale krátí, stavební práce musí být hotové do poloviny roku 2012. A do konce roku vyúčtovány. Pak ještě nastanou kontroly, stát musí prohlédnout pět procent staveb, to znamená zhruba čtyři tisíce budov.

Přitom ještě na začátku loňského roku vypadalo plnění programu tragicky. Ještě v březnu v něm chybělo 8 miliard korun. Polovina z toho byla určena na veřejné budovy, které z programu později vypadly. Dalších 620 milionů přišlo z prodeje kjótských povolenek, miliardu a půl dodaly peníze z autovraků, téměř miliarda se ušetřila na kontrolách a další peníze se našly díky vyřazení projektů, které nesplnily požadavky. „Program se tak na konci roku ocitl v mírném plusu, aktuálně disponuje 130 miliony korun,“ říká ministr Tomáš Chalupa.

V létě rozdělil Státní fond životního prostředí žádosti na dobré a na ty, které obsahovaly chyby nebo nějaké části žádosti chyběly. Lidé dostali na opravu dva měsíce. Na konci roku se kvůli tomu strhla bouře žádostí a proplácení, za listopad a prosinec se proplatilo o 600 000 korun více než v předcházejících měsících. Projektů, které úplně vypadly je zatím 2500. Neúspěšní žadatelé se totiž mohu odvolat. „Námitky teď přicházejí a my odhadujeme, že oprávněných jich bude maximálně pět procent,“ uvádí Tomáš Chalupa. Všechno by mělo být jasné na jaře letošního roku.

Další peníze ale do Zelené úsporám zřejmě půjdou jen ze státního rozpočtu, protože peníze za kjótské povolenky budou jen "v řádu jednotek či desítek milionů," prohlásil Chalupa. Na druhou stranu, díky tomu může stát proplácet projety ze Zelené úsporám i v roce 2013, protože peníze nejsou vázané na žádný časový limit.

Zelená úsporám II z evropských povolenek

Pokračování programu, něco jako Zelená úsporám II, by mohlo začít ve velmi omezené formě od počátku roku 2013. Příspěvek na zateplení bude ale nižší než dnes. Dotace by se měla pohybovat mezi 30 - 40 % nákladů. Peníze do systému potečou z evropských povolenek (EU ETS). Ty Česká republika může v aukcích prodávat právě od roku 2013. Vláda se rozhodla pro variantu postupného náběhu, tedy v prvním roce bude prodávat jen 30 % povolenek a 70 % firmy dostanou bezplatně. Objem povolenek nabízených v aukci bude postupně narůstat až na 100 % v roce 2020.

Z peněz získaných prodejem jich polovina poputuje do státního rozpočtu, polovina na environmentální opatření. „Peníze by měly směřovat na tři oblasti - úspory energií, technologie a inovace v životním prostředí a třetí jsou protipovodňové opatření,“ říká Chalupa. Evropská unie definuje, na co je možné peníze použít, například na výzkum nebo na nové technologie. „Není možné je dát na stávající náklady, třeba jimi krýt deficit vzniklý počtem fotovoltaických elektráren,“ dodává ministr.

Program bude muset být otevřen i nové výstavbě, což současná Zelená úsporám neumožňuje
Program bude muset být otevřen i nové výstavbě, což současná Zelená úsporám neumožňuje
Foto | Zdeňka Vítková / Ekolist.cz

Otázkou zůstává, jaká bude za rok cena povolenek. Dnes se pohybuje pod deset euro za tunu oxidu uhličitého. „Nevěřím, že to bude více než dvacet euro,“ říká Chalupa. Pokud by to tak bylo, zřejmě by všechny tři části měly dostat stejný podíl, pokud bude cena nižší, měly by mít přednost energetické úspory. Samozřejmě environmentální programy mohou mít i jiná ministerstva než životního prostředí.

Na rekonstrukce i pro novostavby

Nový program se prý chce poučit z chyb Zelené úsporám. Hlavně jde o koordinaci s ministerstvem pro místní rozvoj a jeho strategií rozvoje bydlení, která mnohdy přispívá na opravu panelových domů.

Druhou věcí je evropská politika energetických úspor v budovách (směrnice 2010/31/EU - EPBD II). Ta požaduje, aby od roku 2019 dosahovaly nové veřejné budovy „téměř nulové spotřeby energie“ a ve "značné míře" využívaly obnovitelné zdroje. Zejména sem tedy pravděpodobně zamíří peníze z povolenek. „Tohle bude zřejmě jediný program, který bude schopen pomoci s aplikací této směrnice,“ vysvětluje Chalupa. Čili nový program bude muset být otevřen i nové výstavbě, což současná Zelená úsporám neumožňuje.

Podle Chalupy musí být od počátku jasné rozdělení peněz pro veřejné a soukromé žadatele a také na nové a staré stavby. „Diskutujeme o tom, zda by mohli dostat peníze na nové stavby i soukromí stavitelé,“ vysvětluje ministr. Výrazně to bude záležet na obejmu peněz a aktuálních požadavcích. Jiná možnost, jak získat peníze pro obce na šetrné budovy zřejmě nebude.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist