https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/zeleny-internet-apple-google-a-facebook-se-snazi-cernou-ovci-je-twitter-nebo-pinterest
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zelený internet? Apple, Google a Facebook se snaží, černou ovcí je Twitter nebo Pinterest

16.8.2017 08:20 | PRAHA (Ekolist.cz)
Největších pokroků na poli zeleného internetu dosahuje Apple, Facebook, Google a Switch. Černými ovcemi jsou Twitter, Pinterest, Reddit, Netflix, Baidu, LG, SoundCloud, Alibaba, Oracle, Samsung a další.
Největších pokroků na poli zeleného internetu dosahuje Apple, Facebook, Google a Switch. Černými ovcemi jsou Twitter, Pinterest, Reddit, Netflix, Baidu, LG, SoundCloud, Alibaba, Oracle, Samsung a další.
Internet, který je nezbytný k řízení celosvětových finančních, obchodních, komunikačních a jiných toků, dnes spotřebovává 7 % elektřiny. Pokud by internet byl země, stal by se po Číně a USA třetím největším spotřebitelem energie na světě. Největším “žroutem” energie je sledování videí. Odhaduje se, že v roce 2020 bude tvořit 80 % celkové spotřeby následované sociálními sítěmi, hledáním ve vyhledávačích a stahováním softwaru a updatů. Do roku 2020 by mělo dojít až k trojnásobnému nárůstu objemu užívání internetu a z dnešních 3 miliard by k internet měly mít přístup už čtyři. Co na ekologickou stopu říkají největší firmy v oboru? To zjišťovala ekologická organizace Greenpeace.
 

“Internet je centrálním nervovým systémem naší moderní globální ekonomiky,” tvrdí Greenpeace ve svém výzkumu Clicking Clean: Who is Winning the Race to Build a Green Internet zveřejněném v lednu 2017. Podle studie celkově dochází k velkému pokroku ze strany hlavních internetových korporací. Například Apple, Google a Facebook se zavázaly používat 100 % energie z obnovitelných zdrojů.

Staly se tak vzorem pro dalších dvacet velkých firem, které je v tomto ambiciózním cíli následují. O to důležitější však je jejich vliv na vlády a dodavatele, které tlačí k tomu, aby měly k těmto zdrojům přístup. Celkově tak v USA v roce 2015 dramaticky vzrostla poptávka po obnovitelných zdrojích energie na 3,4 GW, přičemž absolutní většinu zákazníků tvořily právě IT firmy. Největších pokroků dosahuje Apple, Facebook, Google a Switch. Černými ovcemi jsou Twitter, Pinterest, Reddit, Netflix, Baidu, LG, SoundCloud, Alibaba, Oracle, Samsung a další.

Pokrok by mohla zbrzdit politika prezidenta Donalda Trumpa, který se chce vrátit zpět k uhlíkové ekonomice. Negativní vliv bude zřejmě mít i stavba nových datových center pro firmy jako je Amazon a Microsoft ve státě Virginie, kde podpora obnovitelným zdrojů je minimální.

V ostatních částech světa je pokrok pomalý. Ve východní Asii se některé IT korporace snaží kopírovat strategii amerických kolegů, jiné se k tomuto kroku staví zdráhavě. Zatímco v Jižní Koreji se nově bude stavět datové centrum 100% poháněné obnovitelnými zdroji, které budou sloužit korejským IT gigantům. V Číně se firmy jako Baidu, Alibaba a Tencent na obnovitelnou energii příliš netváří. Celosvětově jsou hlavními překážkami pro přechod k udržitelnosti internetu nedostatek transparentnosti a nedostatek obnovitelných zdrojů.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Veronika Gregušová
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist