https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/zpracovani-odpadu-nebude-patrit-do-nizsi-sazby-dph
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zpracování odpadu nebude patřit do nižší sazby DPH

21.9.2020 00:53 | PRAHA (ČTK)
Obec si bude moci zvolit ze dvou typů poplatků. Buď zavede paušální poplatek na svého obyvatele nebo vlastníka nemovitosti, nebo poplatek podle množství vyprodukovaného odpadu. Zákon má v obou případech umožnit obcím stanovit minimální základ poplatku 60 korun.
Obec si bude moci zvolit ze dvou typů poplatků. Buď zavede paušální poplatek na svého obyvatele nebo vlastníka nemovitosti, nebo poplatek podle množství vyprodukovaného odpadu. Zákon má v obou případech umožnit obcím stanovit minimální základ poplatku 60 korun.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zpracování odpadu nebude patřit do nižší sazby daně z přidané hodnoty (DPH). Tuto daň ale nebudou platit obce za provozování sběru, přepravy nebo třídění komunálního odpadu. Rozhodla o tom Sněmovna v rámci souboru novel devíti zákonů, které souvisejí s novými pravidly pro nakládání s odpady a pravidly pro zpětný odběr některých výrobků, například baterií, pneumatik nebo elektrozařízení. Předlohu nyní posoudí Senát.
 

Nejvýznamnější změnou v předloze je podle ministra pro životní prostředí Richarda Brabce (ANO) nová úprava poplatku za komunální odpad, která bude stanovena pouze v zákoně o místních poplatcích. Obec si bude moci zvolit ze dvou typů poplatků. Buď zavede paušální poplatek na svého obyvatele nebo vlastníka nemovitosti, nebo poplatek podle množství vyprodukovaného odpadu. Zákon má v obou případech umožnit obcím stanovit minimální základ poplatku 60 korun.

Sněmovna v rámci novel upravila na popud svého hospodářského výboru zákon o zadávání veřejných zakázek. Zadavatel bude povinen dodržovat zásady sociálně a environmentálně odpovědného zadávání a inovací. Do hodnocení nabídek tak bude možné zahrnout i ekologickou šetrnost a dát přednost například recyklovaným výrobkům.

Zdanění obcí navrhovali pirátský poslanec František Elfmark a poslanec ANO Jan Řehounek. Daňové zvýhodnění obcí označili za narušení hospodářské soutěže v oblasti odpadového hospodářství. Sněmovní výbor pro životní prostředí jejich úpravy nepodpořil, ale ani neodmítl.

Poslanci Elfmark a Jana Krutáková z hnutí Starostů rovněž neúspěšně navrhovali, aby do snížené sazby DPH ve výši 15 procent patřilo také zpracování jakéhokoli odpadu k dalšímu využití, nebo alespoň komunálního odpadu. Krutáková to zdůvodnila potřebou podpořit zpracovatelské a recyklační odvětví a přispět ke splnění unijních cílů na zvýšení recyklace odpadu.

Ministerstvo životního prostředí podle poslankyně návrh na nižší zdanění odmítlo jako "divokého jezdce, tedy nepřijatelný legislativní přílepek". Krutáková se ale s odvoláním na verdikt Ústavního soudu domnívá, že její návrh byl v souladu s požadavky na úpravy zákonů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

A

Aleš Svoboda

27.9.2020 19:16
Dovoluji si krátkou poznámku k této teorii
"Poslanci Elfmark a Jana Krutáková z hnutí Starostů rovněž neúspěšně navrhovali, aby do snížené sazby DPH ve výši 15 procent patřilo také zpracování jakéhokoli odpadu k dalšímu využití, nebo alespoň komunálního odpadu."
Toto je zcela nesmyslný návrh. Oba poslanci jen dokazují, že dané probematice absolutně nerozumí.
25 let lobuji za podporu spotřeby výrobků z recyklátu - toto je jediná cesta, která ma šanci podpořit recyklaci.
Z osobní praxe téměř 30 let vím, že jediná podpora výrobků z recyklátu, která má význam, je snížené DPH.
Tedy žádné dotace firmám. . . .
Pokud se daňové zvýhodnění přenese na konečného spotřebitele, zvýší se ochota kupovat výrobky z recyklátu - a o recyklaci se pak postará trh sám.
s MPO jsme navrhovali dvě sazby : cca 12% a 0% podle obsahu recyklátu v daném výrobku.
Stávající tristní situace dokazuje, že největším nepřítelem životního prostředí a recyklace je samo Ministerstvo životního prostředí
MŽP nedělá pro podporu recyklace téměř nic - jen ází podnikatelům klacky pod nohy.
A přitom to je právě MŽP, které se zavázalo recyklovat 60% odpadů - už od roku 2024, zatímco EU se k témuž zavázala až v roce 2033.
To je dalším důkazem, že tato vláda, stejně jako ty předcházející ekologii a ochranu ŽP naprosto ignorují.

Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist