https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/zrejme-nejstarsimu-stromu-sveta-je-5400-let.nyni-ho-ohrozuje-plan-stavby-dalnice
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zřejmě nejstaršímu stromu světa je 5400 let. Nyní ho ohrožuje plán stavby dálnice

12.5.2025 10:37 | SANTIAGO DE CHILE (ČTK)
Fitzroya cypřišovitá je také druh patřící ke stromům, které jsou nejcitlivější na klima. Jeho letokruhy jsou tak zároveň meteorologickým záznamem několika tisíců let.
Fitzroya cypřišovitá je také druh patřící ke stromům, které jsou nejcitlivější na klima. Jeho letokruhy jsou tak zároveň meteorologickým záznamem několika tisíců let.
V národním parku Alerce Costero na jihu Chile stojí strom přezdívaný kvůli svému neuvěřitelnému věku Pradědeček. Podle vědců je starý asi 5400 let, což z něj dělá zřejmě nejstarší strom světa. Tuto přírodní památku i celý okolní ekosystém ale ohrožuje projekt výstavby dálnice, informoval server německé televize Deutsche Welle (DW).
 
Starověký strom zvaný Pradědeček je fitzroya cypřišovitá, druh, který roste na jihu Chile a Argentiny. Tohoto rekordmana, vysokého 28 metrů, objevil v roce 1972 strážce parku Aníbal Barichivich. Po lese vodil svého vnuka Jonathana Barichiviche, z něhož se stal vědec, který tuto dendrologickou raritu spolu s dalšími kolegy zkoumá.

Fitzroya cypřišovitá je také druh patřící ke stromům, které jsou nejcitlivější na klima. Jeho letokruhy jsou tak zároveň meteorologickým záznamem několika tisíců let. "Jsou jako encyklopedie," říká Rocío Urrutiaová, chilská vědkyně, která se těmito stromy zabývá několik desetiletí.

Mnoho starých stromů ale ztratilo jádro kmene, takže vědci k určení jejich stáří musí používat i nové technologie a statistické modely. Vědci měří také množství uhlíku, který les absorbuje a vypouští, což jim pomáhá pochopit, jak lesy reagují na globální oteplování.

Staletí staré stromy v parku Alerce Costero ale ohrožuje plán chilské vlády postavit tam dálnici. Úřady argumentují tím, že dálnice by propojila města a podpořila cestovní ruch v regionu.

Mnoho místních je ale přesvědčeno, že cílem projektu je otevřít cestu k těžbě dřeva. Podle Barichiviche je důvod ten, že nová dálnice by napojila oblast přímo na přístav Corral. Dálnice by také zvýšila riziko vzniku lesních požárů, podle Urrutiaové více než 90 procent požárů lesů v oblasti vzniká blízko silnic.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ZH

Zbyněk Hoták

14.5.2025 10:18
Paradox je, že kdyby jste navštívili Chile a vzali si jednu malou šišku (má asi 1 cm), hrozí vám tučná pokuta. To byste způsobili velkou újmu ochraně druhu. Fitzroya je na seznamu CITES I. Pokácení tisíciletých stromů asi tolik nevadí...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist