https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/obce-lakaji-vetrne-elektrarny
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: Obce lákají větrné elektrárny

26.3.2008 | VĚTŘKOVICE | MF Dnes
Stavby větrných elektráren jsou výhodné pro obecní pokladny, příjmy vylepší rozpočet obce.
 
Obce na Vítkovsku obcházejí různí dodavatelé a zprostředkovatelé a za souhlas s postavením větrných elektráren na jejich katastru jim nabízí milionové částky do obecní pokladny.

Zejména pro malé obce je to nabídka natolik lákavá, že řada z nich s postavením větrných elektráren na jejich území souhlasila. Záměr postavit devět více než sto metrů vysokých větráků už posuzují i krajští úředníci.

„Napřed jsme v obci zorganizovali anketu, které se zúčastnilo 70 procent obyvatel a z toho 68 procent bylo pro postavení větrných elektráren. Vybírali jsme z nabídek sedmi firem a nakonec jsme podepsali smlouvu o spolupráci se společností AFE Bohemia, která pracuje pro německého dodavatele,“ uvedl Dušan Lederer, starosta obce Větřkovice se 751 obyvateli.

Nyní se obec chystá podepsat smlouvu o smlouvě budoucí na pronájem pozemků pro stavbu jedenácti větrných elektráren vysokých 105 metrů s průměrem vrtule 90 metrů. Jednu z elektráren chtějí Větřkovičtí využít ke zatraktivnění regionu. Umístí zde šest kamer, které budou on-line přenášet výhledy na Jeseníky a Beskydy.

Obec má slíbeny miliony „Pokud se stavba větrných elektráren uskuteční, získá obec za pronájem ploch a jako provizi za výrobu každé megawathodiny ročně, až tři miliony korun. Díky takovému příjmu budeme moci požádat o dotaci z fondů Evropské unie na různé investiční akce, což jsme až dosud díky současnému rozpočtovému určení obcí nemohli. Pokud by se ale politika státu změnila a měli bychom roční příjem potřebných 2,5 milionu, určitě bychom se do takového projektu nepouštěli,“ přiznal starosta.

Stejně tak se dohodla na společném postupu přípravy větrného parku s dodavatelem i obec Moravice. Celkem by zde mělo stát šest větrných elektráren s poloměrem otáčejících se vrtulí 90 metrů a vysokých 150 metrů, umístěných pouhý jeden kilometr od nejbližšího obydlí.

„Občané naší obce se vyjádřili k výstavbě v anketě a většina byla pro. Ankety se zúčastnila většina trvale přihlášených obyvatel obce. S dodavatelem jsme uzavřeli smlouvu o spolupráci v oblasti výroby větrné energie. Obce tímto ale nejsou v žádném případě nikterak vázány,“ vysvětloval starosta Moravice Josef Dus.

Domnívá se také, že postavením větrných elektráren nedojde ani k odlivu turistů, kteří na Vítkovsko zamíří. Naopak je vidí jako další atrakci regionu. Potvrdil, že pokud se stavba větráků v jejich obci uskuteční, budou intenzivně jednat o výši příjmu do obecního rozpočtu. Její výši však starosta neprozradil.

První záměr už posuzuje kraj O tom, že dodavatelé to myslí se stavbou větrných elektráren vážně, svědčí již podaný záměr na devět větrných elektráren, který nyní úředníci kraje posuzují z hlediska vlivů na životní prostředí.

„Společnost Ventureal plánuje postavit celkem dva větrné parky. Větrný park Nové Lublice, kde budou tři větrné elektrárny výšky nad sto metrů a Větrný park Moravice - Melč, kde bude umístěno šest větrných elektráren,“ uvedla tisková mluvčí kraje Barbara Odstrčilíková.

Podle studie Vyhodnocení možnosti umístění větrných elektráren na území MS kraje z hlediska větrného potenciálu a ochrany přírody a krajiny, přitom nejsou tyto lokality vhodné k umístění větrných elektráren. Přesto kraj stavbě nemůže zabránit. „Katastrální úřad při posuzování stanovuje podmínky, za jakých je možné elektrárnu postavit. Přihlížíme k připomínkám dotčených úřadů státní správy i občanů. Konečné rozhodnutí o stavbě je výhradně v kompetenci stavebního úřadu v Budišově nad Budišovkou a Vítkově,“ vysvětlila Odstrčilíková.

Zatím jediným městem, které řeklo větrným elektrárnám ne, je právě Vítkov.

„Respektujeme výsledek ankety, kde většina občanů byla proti stavbě větrných elektráren v Klokočově a rozhodli jsme je nestavět. Bohužel obyvatelé sousední obce Čermná ve Slezsku jsou opačného názoru, takže v případě, že se tam elektrárny postaví, budou od nás vidět stejně, jako by stály na našem území,“ řekl starosta Vítkova Pavel Smolka.

Výroba elektřiny větrem je výhodná Jak uvedl Tadeáš Ochodek, ředitel Výzkumného energetického centra VŠB-TU Ostrava, vyrábět elektřinu pomocí větru je nyní v České republice velmi výhodné.

„Provozovatel sítě ji musí (až na výjimky) vykoupit za státem garantovanou cenu. Ta je každým rokem jiná a rozhoduje o ní energetický regulační úřad. Tato cena už nemůže být po zprovoznění elektrárny v průběhu následujících 15 let nižší. Navíc je cena vyšší než tržní, a to je zdroj vysokých příjmů. Mylně se někdy informuje, že cenu dotuje stát. Dotujeme ji my všichni, protože distribuční firma tyto prostředky naúčtuje nám všem v ceně elektřiny,“ vysvětlil Tadeáš Ochodek.
reklama


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 Staré diskuse (archiv)
26. 3. 2008
26. 3. 2008
28. 3. 2008
VětrníkyP.Očenašek
31. 3. 2008
VětrníkyBedřich
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist