https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/68-lidi-je-proti-novym-projektum-v-narodnim-parku-na-sumave
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí Duha: 68 % lidí je proti novým projektům v národním parku na Šumavě

25. října 2011 | Hnutí Duha
Více než dvě třetiny lidí v České republice jsou proti výstavbě nových turistických středisek v národním parku na Šumavě – a velká část z nich si myslí, že právě o developerské projekty jde současnému vedení národního parku.

Zjistil to nezávislý výzkum veřejného mínění, který pro Hnutí DUHA udělala společnost Focus [1]. Většina respondentů rovněž považuje letní blokádu v národním parku za užitečnou v tom, že otevřela diskusi o kácení na Šumavě.

Celkem 68 % dotázaných souhlasilo s názorem, že v národním parku „by se mělo dávat přednost ochraně přírody i na úkor rozvoje různých nových projektů, které podpoří turistický ruch“. Nové lanovky, sjezdovky a podobné záměry podporuje pouze 21 %.

Navíc podle výzkumu si 56 % Čechů a Češek myslí, že „za současnými aktivitami vedení národního parku stojí zájmy různých skupin, které chtějí v národním parku postavit a provozovat různé turistické atrakce a cíle“.

Nové lanovky a sjezdovky se rýsují coby ústřední bod ve sporu o nový zákon o národním parku. Politici z Plzeňského kraje navrhli, aby se zóny, kde lze stavět, rozšířily ze současných pěti na bezmála 70 % národního parku [2]. Developerům by to umožnilo budovat nové mamutí projekty v šumavské přírodě.

Také v návrhu, který připravuje ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, prozatím chybí pojistky proti živelné výstavbě v národním parku.

Průzkum rovněž ukázal, že:

62 % lidí souhlasí s názorem: „Je dobře, že ochránci přírody svoji blokádou upozornili na to, že v národním parku Šumava dochází ke kácení stromů, a tím rozpoutali debatu na toto téma.“ (Nesouhlasí 30 %)

Pouze necelá polovina – 47 % – považuje policejní zásah proti blokádě za „správný a adekvátní“ (nesouhlasí s tím 41 %).

V názoru na spor, jestli v národním parku kácet, „se veřejnost štěpí na dvě přibližně stejně velké skupiny: stoupence současného vedení národního parku (44 %) a sympatizantů ochránců přírody a přírodovědců (36 %)“.

56 % lidí si myslí, že v parku „by měla mít přednost ochrana divoké přírody a míst, kde žijí vzácné druhy zvířat, i když část lesu dočasně uschne kvůli kůrovci“ (nesouhlasí 35 %).

50 % soudí, že „ve vybraných částech [národního parku] měly napadené stromy ponechat přírodě, protože smyslem NP je uchovat divokou přírodu bez zásahů člověka“ (nesouhlasí 40 %).

Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl: „Lidé si na Šumavě přejí národní park, ne lunapark. Turisté očividně chtějí v národním parku obdivovat divokou přírodu, nikoli chodit od jedné atrakce ke druhé. Hejtmani, ředitel Stráský a developeři budou muset své nepopulární plány protlačit proti drtivému nesouhlasu veřejného mínění. Češi a Češky si na rozdíl od nich své vzácné přírody váží a chtějí o ni pečovat.“

„Právě výstavba nových lanovek, sjezdovek a turistických středisek se rýsuje coby středobod sporu o nový zákon o národním parku.“


Kontakty:
Jaromír Bláha, telefon 731 463 929, email jaromir.blaha@hnutiduha.cz
Barbora Šlapáková, telefon 731 465 279, email barbora.slapakova@hnutiduha.cz


Poznámky:
[1] Kompletní průzkum ke stažení na: www.hnutiduha.cz/uploads/media/vyzkum_sumava2011.pdf
[2] Podrobnosti v tiskové zprávě: www.hnutiduha.cz/zpravodajstvi/detail-zpravy/select_category/76/article/novy-plan-pro-sumavu-vetsina-narodniho-parku-se-otevre-developerum-a-promeni-v-komercn/?tx_ttnews[backPid]=24&cHash=8b2d59fa1e

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist