Jan Šrytr "> ArcelorMittal – problémy se znečišťováním životního prostředí a vysídlováním obyvatel pokračují - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/arcelormittal-problemy-se-znecistovanim-zivotniho-prostredi-a-vysidlovanim-obyvatel-pokracuji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

EPS: ArcelorMittal – problémy se znečišťováním životního prostředí a vysídlováním obyvatel pokračují

12. května 2009 | EPS
Autor: Jan Šrytr, tel: 775 154 087
ArcelorMittal musí přistoupit k realizaci svého záměru zlepšit environmentální a sociální dopady své činnosti, a změnit tak slova ve skutky. Podle zprávy, vydané dnes koalicí nevládních organizací Global Action on ArcelorMittaI (GAAM) u příležitosti konání valné hromady společnosti v Lucemburku, ArcelorMittal pokračuje v poškozování životního prostředí, ohrožování lidských životů lidí a vysídlování místních obyvatel, a to i přesto, že se prezentuje rétorikou zdůrazňující společensky odpovědné chování jako firemní prioritu. [1]

ArcelorMittal musí přistoupit k realizaci svého záměru zlepšit environmentální a sociální dopady své činnosti, a změnit tak slova ve skutky. Podle zprávy, vydané dnes koalicí nevládních organizací Global Action on ArcelorMittaI (GAAM) u příležitosti konání valné hromady společnosti v Lucemburku, ArcelorMittal pokračuje v poškozování životního prostředí, ohrožování lidských životů lidí a vysídlování místních obyvatel, a to i přesto, že se prezentuje rétorikou zdůrazňující společensky odpovědné chování jako firemní prioritu. [1]

Zpráva obsahuje sedm případových studií zaměřených na negativní apekty činnosti společnosti ArcelorMittal v nejrůznějších zemích - od České republiky až po Indii a Jižní Afriku. Zpráva také upozorňuje na nejnovější problémy ArcelorMittal spojené s plánovanou těžbou železné rudy v oblasti Nimba v Libérii. Konkrétně se jedná zejména o nejasnosti spojené s přesídlováním místních obyvatel, dočasné zaměstnávání dělníků v rudném dole, ohrožení přírodní rezervace Mount Nimba a sporné darování 100 dodávkových automobilů. "Podle společnosti ArcelorMittal měly dodávky sloužit k zemědělským účelům, ale ve skutečnosti jsou auta vybavená tónovanými skly ke spatření na ulicích Monrovie - hlavního města Libérie - řízená členy liberijského zákonodárného sboru, říká Silas Siakor z organizace Friends of the Earth Liberia.

"ArcelorMittal v Libérii selhává v naplňování svých slibů", pokračuje. "Při pohledu na jednání ArcelorMittalu v jiných zemí, se nejvíce obáváme zejména netransparentního fungování Komunitního rozvojového fondu určeného pro rozvoj zbídačené liberijské společnosti a také ohrožení přírodní rezervace Mount Nimba."

Obyvatelé z východní Evropy a v Jižní Africky upozorňují, že nebylo dosaženo téměř žádného pokroku v řešení problému závažného znečištění ovzduší způsobeného hutními a ocelářskými závody ArcelorMittal. "Společnost raději organizuje diskuzní setkání pro zástupce místních komunit a debatuje s nimi problém snižování znečištění ovzduší, namísto toho, aby toto znečištění skutečně snížila," říká Samson Mokoena, koordinátor organizace Vaal Environmental Justice Alliance z Jižní Afriky.

"Za posledních deset let obdržela společnost ArcelorMittal na ekologizaci svých provozů ve východní Evropě - jako např. ocelárny v Bosně a Hercegovině nebo Kazachstánu - od Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) a Mezinárodní finanční korporace z veřejných prostředků úvěry ve výši více než 600 miliónů dolarů. Existuje však jen velmi málo důkazů o tom, že by došlo k jakémukoliv absolutnímu snížení znečištění. V Bosně a Hercegovině trvalo společnosti tři a půl roku, aby připravila plán potřebných environmentálních opatření, který navíc dodnes není implementován," říká Pippa Gallop z organizace CEE Bankwatch Network.

"Již několik let monitorujeme investice ArcelorMittal do ekologizace provozů a zvýšení bezpečnosti zaměstnanců v Kazachstánu a zdá se, že se dosud v tomto ohledu téměř nic nezměnilo. Město Termitau je nadále ochromeno znečištěním ovzduší," říká Dana Sadykova z nevládní organizace Karaganda Ecological Museum. "V průběhu roku 2008 zemřelo při dvou nehodách v kazašských dolech provozovaných společností ArcelorMittal 35 dělníků. Přestože EBRD podpořila projekt zaměřený na zlepšení zdravotních a bezpečnostních podmínek v dolech, není vůbec jasné, jaké investice do bezpečnosti byly vlastně realizovány."

"Podle očekávání společnost ArcelorMittal využívá probíhající ekonomickou krizi jako výmluvu k pozdržení některých investic do ekologizace provozů v České republice. Tento přístup však nelze akceptovat," říká Jan Šrytr z nevládní organizace Ekologický právní servis, "Ochrana ovzduší před toxickým znečištěním není nadstandardem, který lze vyžadovat jen v dobách, kdy se společnosti ekonomicky daří - právo na zdravé životní prostředí je jedním ze základní práv občanů. Společnost by měla využít tohoto období snížené produkce k instalaci lepších zařízení k omezování znečištění a aplikaci efektivnějších technologií výroby."

Kontakty:
Pro získání interview s:
Silas Siakor, Sustainable Development Institute, Liberia
Sunita Dubey, groundWork USA, koordinátorka Global Action on ArcelorMittal
Dana Sadykova, Karaganda Eco-Museum, Kazakhstan
Samson Mokoena, Vaal Environmental Justice Alliance

Prosím kontaktujte:
Darek Urbaniak, Friends of the Earth Europe,
+32 495 460 258 (Belgian mobile)
darek.urbaniak@foeeurope.org

Ostrava, ČR:
Jan Šrytr, program GARDE -- Globální odpovědnost, Ekologický právní servis
+420 775 154 087
jan.srytr@eps.cz

Omarska, Bosna-Hercegovina:
Branko Andjic, Eko-Pokret Omarska, Bosna-Hercegovina
+387 654 945 89
brankoandj@gmail.com

Cernavoda 3 + 4 jaderné reaktory, Rumunsko:
Jan Haverkamp: +32 477 790 416
Email: jan.haverkamp@greenpeace.org

Poznámky:
[1] Zpráva nazvaná "ArcelorMittal - Going Nowhere Slowly: A review of the global steel giant's environmental and social impacts in 2008-2009" je dostupná v angličtině na www.globalaction-arcelormittal.org. Přináší přehled environmentálních a sociálních dopadů aktivit společnosti ArcelorMittal v roce, který uběhl od vydání první zprávy v květnu 2008 (dostupná v angličtině na www.globalaction-arcelormittal.org)

Zpráva obsahuje případové studie z Bosny-Hercegoviny, ČR, Indie, Kazachstánu, Libérie, Rumunska a Jižní Afriky. Kromě problémů se znečišťováním životního prostředí stávajícími provozy společnosti ArcelorMittal, přináší zpráva také informace o dvou plánovaných investicích ArcelorMittal. Plán ArcelorMittal vybudovat dva rozsáhlé hutní komplexy v indických státech Orissa a Jharkand se střetává se zásadním odporem místních domorodých obyvatel, kteří nechtějí být zbaveni své půdy. V Rumunsku se společnost plánuje podílet na kontroverzním projektu vybudování nukleárních reaktorů v Cernavodě, které mají využívat technologii Candu-6 t, která je kritiky, jako je např. organizace Greenpeace, označována za zastaralou a nebezpečnou.

Global Action on ArcelorMittal je celosvětovou sítí nevládních organizací, které se snaží přimět nadnárodní korporaci ArcelorMittal k investicím do prevence znečištění životního prostředí a zlepšení zdravotních a bezpečnostních podmínek v jejích hutních závodech a uhelných a rudných dolech. www.globalaction-arcelormittal.org
Jan Šrytr, tel: 775 154 087
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist