Veronika Hešíková "> Bartoš: Podpoříme vznik nových sportovišť nebo škol. Dáme až 2,8 miliardy korun na revitalizaci brownfieldů - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/bartos-podporime-vznik-novych-sportovist-nebo-skol.dame-az-2-8-miliardy-korun-na-revitalizaci-brownfieldu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MMR ČR: Bartoš: Podpoříme vznik nových sportovišť nebo škol. Dáme až 2,8 miliardy korun na revitalizaci brownfieldů

1. února 2023 | MMR ČR
Autor: Veronika Hešíková, tel: 705 894 932
Státní fond podpory investic (SFPI), který spadá pod Ministerstvo pro místní rozvoj, vyhlásil čtyři výzvy na revitalizaci území se starou stavební zátěží. Peníze z Národního plánu obnovy podpoří projekty na obnovu velkých i menších brownfieldů. Jednou z podmínek je realizace do prosince 2025. Přípravu žádostí MMR konzultuje se zájemci, aby v případě udělení dotace mohli včas zahájit stavební práce. Příjem žádostí Fond spustí 20. února.

„Řada dlouho nevyužitých průmyslových areálů se nachází i v samotných centrech měst, která zbytečně hyzdí a nesou s sebou i další rizika. Díky evropským penězům teď mohou dostat druhou šanci. V místech, kde je to nejvíce potřeba, vzniknou třeba školy, sportoviště nebo budovy pro sociální služby,“ řekl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Program NPO brownfieldy se skládá ze čtyř samostatných výzev. Podpoří hlavně rekonstrukci už stávajících staveb v zanedbaných areálech. V menší míře dotace půjdou na demolici technicky nebo jinak nevyhovujících objektů a výstavbu energeticky úsporných novostaveb. U odlehlých míst, jako jsou například bývalé vojenské areály, je možné žádat peníze na jejich zalesnění. V takovém případě budou sloužit jako takzvaná přírodní úložiště uhlíku.

O dotaci na malé projekty v rozmezí 3 až 30 milionů korun mohou žádat územní samosprávné celky. U velkých projektů se podpora pohybuje mezi 30 a 500 miliony korun a příjemcem mohou být i právnické osoby. V obou případech jsou zásadním kritériem potřeby lidí v daném regionu. Peníze půjdou na projekty v oblasti výchovy, vzdělávání, sportu nebo kultury. Další budou moci využívat složky integrovaného záchranného systému a úřady. Celkem MMR společně se SFPI v programu připravilo 2,8 miliardy korun.

„Náročné bylo hlavně nastavení hodnotících a výběrových kritérií a podzimní kolo krajských brownfieldových konzultačních dnů. Už od jara navíc individuálně řešíme přípravu projektů a pomáháme potenciálním žadatelům vypořádat se s technickými požadavky programu,“ vysvětlila praktickou stránku přípravy programu ředitelka Odboru strategií a analýz regionální politiky a politiky bydlení Klára Horzinková.

Na samotnou realizaci budou mít úspěšní žadatelé zhruba dvě stavební sezóny. Projekty by měli dokončit do prosince 2025. MMR předpokládá, že podporu získá asi 60 brownfieldů. Výsledkem by mělo být kvalitní občanské vybavení, které zajistí podmínky k dalším investicím do lokalit a jejich rozvoji.

Výzvy k podávání žádostí jsou dostupné na www.sfpi.cz. Jejich elektronický příjem SFPI spustí 20. února 2023.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist