https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cesi-se-pridavaji-k-petici-za-zachranu-hambasskeho-lesa-zitra-budou-rachotit-pred-nemeckou-ambasadou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA, Greenpeace ČR a Limity jsme my: Češi se přidávají k petici za záchranu Hambašského lesa, zítra budou rachotit před německou ambasádou

3. října 2018 | Hnutí DUHA, Greenpeace ČR a Limity jsme my
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
České ekologické organizace se přidávají k mezinárodní kampani za záchranu Hambašského lesa v Německu, kterému hrozí vykácení kvůli těžbě uhlí. Greenpeace ČR dnes s podporou Hnutí DUHA a iniciativy Limity jsme my spouští českou verzi mezinárodní petice (1). Jen v Německu během necelých dvou týdnů podepsalo výzvu vládě k zastavení plánů na destrukci Hambašského lesa přes 750 tisíc lidí, nyní se přidávají desítky tisíc lidí z dalších států Evropské unie. České podpisy doručí ekologičtí aktivisté německému velvyslanci.

Hambašský les starý 12 000 let stojí v cestě expanze německého uhelného průmyslu. Energetický uhelný gigant RWE většinu lesa vlastní a chce ho vykácet, aby se na jeho místě rozšířil největší povrchový důl v Evropě. Les v současné době brání nejen ekologičtí aktivisté, kteří v lese žili posledních šest let v domcích v korunách stromů, ale i místní lidé a německá veřejnost. Poté, co les začala vyklízet policie, podpora pro jeho záchranu neustále narůstá, zatímco akcie RWE klesají (2).

Již zítra - 4. října odpoledne - se před německou ambasádou v Praze sejdou lidé na demonstraci "Nahlas pro Hambach" (3). Na místě budou mít bubny a další hudební nástroje, aby vyjádřili nahlas svůj nesouhlas s kácením lesa v Hambachu. Na velvyslanectví budou zítra probíhat oslavy výročí znovusjednocení země, tzv. Dne německé jednoty. Ekologičtí aktivisté z ČR při té příležitosti požadují, aby němečtí politici stejně jako tehdy znovu vyslyšeli přání lidí a sjednotili se ve snaze utlumit co nejrychleji zdejší těžbu uhlí a zachránit Hambašský les. Jednu demonstraci již před ambasádou dříve uspořádaly iniciativy Limity jsme my a Kolektiv 115 v okamžiku, kdy policie začala vyklízet protestní vesnice v srdci lesa (4).

V sobotu 6. října se u Hambašského lesa uskuteční velká demonstrace, na niž se chystají i Češi (5). Několik demonstrací zde již proběhlo, tento týden se blokády zúčastnilo až 20 tisíc lidí z okolí dolu i ze vzdálených koutů Německa a dalších evropských států.

Jan Rovenský z Greenpeace ČR, který byl několikrát přímo v Hambachu, účastnil se i blokády :
"Evropský uhelný průmysl se touto akcí střelil do nohy, ne-li rovnou do hlavy. V německé společnosti se mezi lidmi vzedmula tak obrovská vlna solidarity a na kancléřku Merkelovou je vyvíjen takový tlak, že by precedent Hambašského lesa mohl urychlit konec spalování uhlí v rámci celé Evropy. Sjednocení Německa byla jedna z nejdůležitějších a nejlepších věcí mé generace. Je to skvělá příležitost udělat kroky k záchraně generací budoucích."

Lucie Páchová z iniciativy Limity jsme my dodává:
"Je absurdní, že německá vláda současně řeší, kdy ukončí těžbu a spalování uhlí, a zároveň nechává společnost RWE, aby pokračovala v devastaci Země i přírodního bohatství. Podporujeme naše kamarády a kamarádky, kteří každý den brání zbytky hambašského pralesa, a staví se tak za záchranu celé planety."

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"Německá Energiewende je skvělý a odvážný plán, jak od základů změnit energetiku velkého průmyslového státu. Německu se daří rozvíjet čisté obnovitelné zdroje. O to víc bije do očí souběžná neschopnost vlády odstartovat rychlé odstoupení Německa od uhlí. Vrcholem je aktuální dění, kdy německá vláda asistuje společnosti RWE ve snaze pokácet cenný les a rozšířit těžbu uhlí. Podobně jako český stát klestí cestu společnosti ČEZ k rozšíření těžby na velkolomu Bílina na Teplicku. Přitom zprávy vědců hovoří jasně, většina zásob fosilních paliv musí zůstat v zemi, jinak se dočkáme drtivých dopadů změny klimatu."


Kontakty:
Robin Kvapil, mediální koordinátor energetické kampaně Greenpeace ČR, 731 543 389, robin.kvapil@greenpeace.org
Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR, 734 620 844 jan.rovensky@greenpeace.org,
Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, jiri.kozelouh@greenpeace.org, 723 559 495
Limity jsme my - mediální telefon +420 737 863 097

Poznámky:
1) Petice je na www.hambach.cz
2) Ekonomická analýza: https://sandbag.org.uk/2018/09/24/rwe-and-the-hambach-protests-why-should-investors-be-worried/
3) FB událost akce je tady: https://www.facebook.com/events/725635094440301/
4) http://a2larm.cz/2018/09/fotoreport-solidarni-demonstrace-za-hambassky-prales/
5) https://www.stop-kohle.de/
Jan Piňos, tel: 731 465 279 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist