https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cesi-uz-odevzdali-k-recyklaci-milion-televizoru
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ASEKOL: Češi už odevzdali k recyklaci milion televizorů

26. října 2009 | ASEKOL
Díky tomu nezůstalo nevyužito 3690 tun železa, 1960 tun mědi nebo 240 tun hliníku.

Nezisková společnost ASEKOL, která organizuje sběr a recyklaci vysloužilých elektrozařízení, vybrala od občanů České republiky už milion televizí. Tento počet Češi odevzdali od října 2005, kdy se u nás začal systematicky sbírat elektroodpad. Z televizí bylo recyklací vytěženo a při výrobě opětovně použito například 3690 tun železa, 1960 tun mědi nebo 240 tun hliníku. Zároveň tak bylo zabráněno úniku jedovatých látek, mimo jiné 4 tunám silně toxického luminoforu. Objem recyklovaných televizí bude stále růst, jen v roce 2010 ASEKOL počítá s půlmilionem kusů.

Drtivá většina recyklovaných televizí je typu CRT, tedy klasických se skleněnou obrazovkou. Podle Hany Ansorgové z kolektivního systému ASEKOL to koresponduje se situací v českých domácnostech, přestože realita v obchodech je jiná. „V současnosti je 19 z 20 sebraných televizí typu CRT. I když v obchodech už na ně prakticky nenarazíte, stále je používá zhruba 80 % procent domácností,“ vysvětluje Ansorgová a dodává, že stav věcí se brzy změní. „V souvislosti s postupující digitalizací čeká většinu z nich v horizontu několika let výměna za LCD nebo plazmový přístroj. To znamená, že počet sebraných televizí bude stále růst.“

CRT televize obsahují značné množství látek, které se získávají těžbou. Jedná se především o měď, železo nebo hliník. Dolování s sebou přináší vznik emisí a odpadů, které velmi zatěžují životní prostředí. Oproti tomu je získávání materiálů prostřednictvím recyklace pro přírodu daleko šetrnější. „Například recyklace mědi přináší v porovnání s těžbou 85% úsporu energie. Podobné je to i u dalších kovů a rud. Z milionu televizí jsme zajistili další použití při výrobě pro 3690 tun železa, 1960 tun mědi nebo 240 tun hliníku. Ekologické zpracování navíc zabraňuje úniku zdraví nebezpečných látek do ovzduší, vod a půdy. V případě televizí šlo například o 4 tuny luminoforu,“ vysvětluje Ansorgová.

Jestliže během tří měsíců roku 2005 ASEKOL sebral pouze 3456 televizí, loni už to bylo přes 300 000. Při přepočtu na měsíce jde o 25násobný nárůst. Letos ASEKOL plánuje zajistit recyklaci pro 365 000 a příští rok dokonce pro půl milionu kusů, přičemž prim bude stále hrát CRT technologie. Kromě digitalizace a technologického pokroku má na rostoucích objemech sběru značný vliv i stále se rozšiřující síť sběrných míst. „Hustá sběrná síť je nezbytným předpokladem motivace občanů k třídění elektroodpadu. Její budování pro nás bylo hlavní prioritou a dnes je pětkrát hustší než například v ekologicky velmi vyspělém Rakousku,“ říká Ansorgová.

Hmotnost milionu televizí je zhruba 25 000 tun. Tolik váží například 88 největších letounů světa Antonov An-225 Mriya, 215 legendárních lokomotiv T679.1 „Sergej“, nebo 625 plně naložených kamionů. Věž vytvořená z milionu televizí překoná i 56 hor Mount Everest postavených na sobě. Položené vedle sebe by televize lemovaly cestu z Prahy až do Hamburku.


ASEKOL, s.r.o., je nezisková společnost, která provozuje kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení. V prosinci roku 2005 byl ASEKOL zapsán Ministerstvem životního prostředí ČR jako jediný systém pro zpětný odběr historických elektrozařízení v oblastech výpočetní, telekomunikační a kancelářské techniky, spotřební elektroniky, hraček a vybavení pro volný čas a sport (tj. skupiny 3, 4 a 7). ASEKOL má uzavřeny smlouvy o zřízení míst zpětného odběru s více než 3000 městy a obcemi a 2469 opravnami a prodejnami elektro. Další tisíce sběrných míst vznikly díky vývoji a instalaci různých druhů kontejnerů na drobná elektrozařízení. Provozovaných 10 000 sběrných míst zajišťuje společnosti ASEKOL nejhustší sběrnou síť vysloužilých elektrozařízení ze všech kolektivních systémů v ČR. V roce 2008 vybral ASEKOL od každého občana ČR průměrně 1,25 kg elektroodpadu.

Kontakty
Ondřej Tesař, AMI Communications, e-mail: ondrej.tesar@amic.cz, tel.: 234 124 112, 602 698 854, tiskové středisko http://press.amic.cz/cs/asekol/
Hana Ansorgová, ASEKOL, e-mail: ansorgova@asekol.cz, tel.: 261 303 266, www.asekol.cz
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist