https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cesti-zeleni-prosadili-na-evropskem-sjezdu-rezoluci-o-plastech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Čeští zelení prosadili na evropském sjezdu rezoluci o plastech

22. května 2018 | Strana zelených
Nejlepší způsob, jak se zbavit zbytečného plastového odpadu, je zabránit tomu, aby vůbec vznikl. Tuhle myšlenku budou na popud českých Zelených, ke kterým se na sjezdu Evropské strany zelených tento víkend v Antverpách přidaly i ostatní zelené strany, prosazovat evropští Zelení na půdě Evropského parlamentu.

„O plastech na jedno použití se konečně začalo mluvit jako o velkém problému a je to dobře. Dosavadní předložené strategie ale primárně řeší proměnu plastového průmyslu na výrobu 100% recyklovatelného plastu, což je podle nás nedostatečné. I recyklovatelné plasty totiž mají omezený počet cyklů, kterými mohou projít. Pak se z nich stává nepoužitelný plastový odpad, který končí ve spalovnách nebo na skládkách. Jádrem našeho návrhu je proto první zásada každého odpadového hospodářství – prevence,“ vysvětluje rezoluci Magdalena Davis, 1. místopředsedkyně Strany zelených, která spolu s kolegy návrh rezoluce o plastech připravila a navrhla.

Rezoluce byla na sjezdu evropských zelených jednomyslně přijata. Není se čemu divit, s problémem plastového odpadu bojují všechny členské státy EU. Plast se v přírodě nerozloží, pouze se rozpadá na drobná mikrovlákna a postupně zamořuje půdu i zdroje pitné vody. Plast se začíná objevovat v běžných výrobcích, které konzumujeme, například v pivu nebo mořské soli. Vliv konzumace plastu na naše tělo zatím není znám, ale je pravděpodobné, že nebude pozitivní. Produkce plastů se za posledních 50 let zvýšila 20x a pokud bude pokračovat stejným tempem, bude v roce 2050 spotřebovávat 20% světové produkce ropy. Jedním z plánovaných dopadů zelené politiky je oslabení trhu s plastovými výrobky na jedno použití a vytvoření tržních příležitostí pro firmy, které budou nabízet biologicky rozložitelné alternativy (např. talíře z lisovaných listů, které si mohli delegáti sjezdu osobně vyzkoušet).

Parlamentem České republiky nedávno prošla obecná strategie EU o plastech, jejímu přijetí v senátu pomohli zejména Zelení senátoři v čele s Petrem Orlem. Konkrétní návrhy na legislativní změny můžeme čekat až v další vlně, nejprve se tématem bude zabývat Evropský parlament, a to zřejmě ještě v tomto roce.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist