https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cestovani-vlakem-do-drazdan-berlina-a-hamburku-behem-leta-s-povinnymi-mistenkami
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

České dráhy: Cestování vlakem do Drážďan, Berlína a Hamburku během léta s povinnými místenkami

29. dubna 2024 | České dráhy
Mezistátní vlaky EC mezi ČR a Německem na lince z Prahy přes Drážďany a Berlín do Hamburku a dalších severoněmeckých měst bude od 1. června do 1. září 2024 možné použít jen s povinnou místenkou. Tuto dočasnou změnu zavádí partnerský dopravce Deutsche Bahn, který tyto vlaky provozuje na území Německa. Důvodem je očekávaná vyšší poptávka po cestování mimo jiné i v souvislosti s konáním Mistrovství Evropy ve fotbale EURO 2024.

Ve vnitrostátním úseku po České republice (tj. mezi Prahou, Ústím nad Labem a Děčínem) se nic nemění a rezervace tu jsou pouze doporučené. Pokud však cestující bude překračovat státní hranici mezi Děčínem a Bad Schandau, místenka již bude povinná minimálně pro úsek z pohraničního přechodového bodu Schöna Gr. do Bad Schandau. V praxi si však cestující pořídí místenku na celou svou požadovanou trasu, např. z Prahy do Berlína nebo v opačném směru.

Cestující, kteří si pořídí místenky na denní vlaky EC Berliner, Hungaria či railjet Vindobona současně s jízdenkou, získají rezervace na tyto přeshraniční vlaky bezplatně. V e-shopu ČD nebo mobilní aplikaci Můj vlak toto platí standardně, v období od 1. 6. do 1. 9. 2024 to bude možné i na mezinárodních pokladnách ČD. Místenky pořizované samostatně bez jízdenek stojí standardně 77 Kč (3 eura).

Pro cestovatele, kteří projíždějí Německem a překračují hranice s dalšími státy v navazujících vlacích Deutsche Bahn, ještě doplňujeme, že povinné místenky budou ve stejném období i v dalších přeshraničních úsecích. Úseky, kde budou mít cestující povinnost rezervovat si místo, jsou uvedené v elektronických vyhledávačích spojení, doporučujeme však ověřit si tyto informace přímo u dopravce Deutsche Bahn.

Rezervace míst je při cestách na delší vzdálenosti důležitou součástí odbavení. Při nákupu jízdenek v e-shopu Českých drah nebo mobilní aplikaci Můj vlak mají cestující místenky k současně pořizovaným jízdenkám na přeshraniční vlaky bez povinné rezervace zdarma. Online prostředí navíc dopravci umožňuje jednodušeji komunikovat s cestujícími, což je důležité zejména v případech, kdy dojde k mimořádným změnám v jízdním řádu nebo v řazení vlaků. ČD také nedávno spustily v online odbavovacích kanálech tzv. „semafor“, který indikuje předpokládané vytížení jednotlivých dálkových spojů.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist