Filip Šebek "> Charita ČR pomáhá za podpory České rozvojové agentury zvýšit příjem farmářů z horských oblastí Gruzie - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/charita-cr-pomaha-za-podpory-ceske-rozvojove-agentury-zvysit-prijem-farmaru-z-horskych-oblasti-gruzie-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká rozvojová agentura: Charita ČR pomáhá za podpory České rozvojové agentury zvýšit příjem farmářů z horských oblastí Gruzie

Charita Česká republika pracuje na zlepšení socio-ekonomické situace farmářů v Gruzii již mnoho let. V roce 2022 zahájila projekt financovaný Českou rozvojovou agenturou, který má za cíl zvýšit příjem farmářů dobytka z horských oblastí Gruzie zajištěním dostatečných zdrojů, znalostí a přístupu k trhu. V rámci projektu již vyškolila farmáře a veterináře a vytipovala pozemky pro zavedení praxe rotačního pastvy. Dále plánuje farmářům poskytnout granty na pořízení nezbytného vybavení pro chov skotu.

Chov skotu je jedním z nízko-příjmových odvětví v Gruzii. Farmáři z horských oblastí nemají dostatečný příjem na to, aby mohli významně přispívat k socio-ekonomickému rozvoji svých obcí. Proto se Charita ČR ve spolupráci s Českou rozvojovou agenturou rozhodla zahájit projekt zaměřený na zvýšení příjmu farmářů v obcích Tušetie, Pšav-Khevsureti a Khulo prostřednictvím různých aktivit. Konkrétně se v rámci projektu snaží změnit stávající postupy chovu a krmení dobytka, zdravotní péče o zvířata a hospodaření na pastvinách zavedením udržitelnějších a produktivnějších metod.

Projekt počítá s několika hlavními aktivitami. V počáteční fázi začali být vybíráni příjemci pomoci a zároveň místní lokální organizace, se kterými se bude spolupracovat. Celkem se podepsali dohody se sedmi místními organizacemi. Kromě toho byly monitorovány soukromé a veřejné pastviny ve vybraných obcích s cílem využít je jako demonstrační plochy. Zároveň bylo uspořádáno školení v oblasti veterinární medicíny pro veterináře a farmáře.

V rámci projektu bylo podepsáno memorandum kooperace s obecními úřady Akhmeta, Dušeti a Khulo, Ministerstvem zemědělství Adžárie, správami chráněných krajin Aragvi a Tušetie a Koordinační radou pro strategický rozvoj horských regionů. Tato memoranda především usnadnila práci s cílovými skupinami projektu, včetně příjemců a zástupců místních akčních skupin.

V této fázi zahrnuje základna příjemců grantů 162 lidí ze tří územních jednotek, z toho 115 farmářů, 20 veterinářů, 8 inseminačních specialistů, 10 prodejců masa a 9 dalších specialistů. Nutno podotknout, že současný počet příjemců významně převyšuje původní počet, s nímž se v rámci projektu počítalo. Díky aktivnější komunikaci s lokálními obyvateli je možné zahrnout do tohoto projektu ještě více lidí.

Jedna z nejzásadnějších aktivit projektu je pořádání vzdělávacích lekcí pro místní farmáře a veterináře. Veterináři žijící v obci Khulo se seznámili s moderními veterinárními přístupy a diskutovali o moderních standardech veterinární péče a léčby. Velký význam mělo také veterinární školení pro místní farmáře, které se týkalo nemocí skotu, péče o dospívající dobytek a sestavování krmných dávek. V plánu je také školení ve vesnici Alvani v obci Akhmeta pro veterináře z Tušetie a Pšav-Khevsureti. V prosinci pak proběhlo online školení o moderních veterinárních výzvách.

Dalším důležitou součástí projektu je identifikace vhodných pastvin pro demonstrační pozemky a jejich vhodné využití. V této fázi byly vybrány tři demonstrační pozemky o rozloze 6 hektarů každý v obci Khulo, Pšav-Khevsureti a Tusheti, které budou místní obyvatelé využívat od časného jara do pozdního podzimu. Cílem je zmíněné pastviny dále rozvíjet a využívat ke správnému účelu, k čemuž bude v příštím roce zakoupeno odpovídající vybavení.

V rámci projektu financovaného Českou rozvojovou agenturou se Charita Česká republika zabývá zlepšením přístupu místních farmářů na trh prostřednictvím rozvoje podnikání, zvýšením sanitačních standardů a zlepšením vazeb na odběratele, a s tím spojené finance. Odborníci Charity pořádají v rámci projektu školení pro odborníky na umělé oplodnění, veterináře a farmáře v oblasti umělé inseminace, správné veterinární péče o zvířata, udržitelného hospodaření na pastvinách a produkce krmiv a správných postupů krmení a výživy hospodářských zvířat. Kromě toho budou distribuovány odpovídající granty na stroje, vybavení a další prostředky potřebné pro rozvoj živočišné výroby.

Specialitou projektu je zapojení takzvaných místních akčních skupin z oblasti Khulo a Aragvi do plánovaných aktivit a také partnerství s CzechTrade při spolupráci s českými organizacemi a zajištění členství příjemců pomoci v Asociaci gruzínských zemědělců. Výsledkem projektu bude zvýšení počtu farem produkujících hovězí maso podle udržitelných a produktivnějších postupů chovu skotu, vybraní zemědělci získají lepší přístup na trh a odpovídajícím způsobem se zvýší jejich příjmy. Gruzínští zemědělci budou mít navíc možnost seznámit se s českým know-how precizního zemědělství prostřednictvím B2B párovacích akcí pro české a gruzínské agropodniky.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist