https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/chranme-nase-zeny-migrace-bezpecnost-a-maskulinita
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Chraňme naše ženy: migrace, bezpečnost a maskulinita

8. září 2016 |
Autor: NKC, tel: 210 310 322
V kontextu současné migrační vlny se nenápadně, ale jednoznačně klade důraz na posilování bezpečnostních složek státu a v poslední době zaznívají i apely na ozbrojování civilního obyvatelstva.

„Do oblasti bezpečnosti se přesouvá čím dál víc peněz, zpravodajské složky získávají nové kompetence a slovo bezpečnost nabývá na významu. Čeští muži jsou pasováni do role ochránců “svých“ žen před barbarskými nájezdníky,“ říká Blanka Nyklová z NKC - gender a věda.

Během debaty se budeme věnovat těmto otázkám:

- Jaký pohled na role žen a mužů ve společnosti nám diskuse o bezpečnosti nabízí?

- Jak se v těchto diskusích projevuje to, že na nejvyšších pozicích českých bezpečnostních složek sedí výhradně muži?

- Jaké typy maskulinity podporují výroky vrcholných politiků ČR a tuzemských médií?

- Jak v médiích nastavený diskurz k migraci a bezpečnosti ovlivňuje, jak o těchto problémem přemýšlíme a jak je vnímáme?

„Chtěli bychom se také zamyslet nad tím, jaký dopad má, že jsou diskuse rámované určitým způsobem. Jaký typ společenské debaty se tak nastavuje? Jaké věci se stávají lehce a jaké naopak obtížněji artikulovatelné?,“ říká k tématu Marcela Linková, vedoucí NKC – gender a věda.

Mezi diskutující zasednou:
Mgr. Ing. Tomáš Pavlas, FHS UK, Otevřená společnost. Dlouhodobě se věnuje studiu a výuce kritických mužských studií.
PhDr. Ondřej Ditrych, MPhil. Ph.D., FSV UK. Dlouhodobě se pohybuje v oblasti mezinárodních studií, politologie a diplomacie, zaměřuje se na otázky terorismu a mezinárodní bezpečnostní režimy.
Mgr. Ľubica Kobová, MA, PhD., FHS UK. Ve své odborné práci se zaměřuje na feministickou politickou filozofii. Zabývá se vztahem mezi genderem a politickým diskurzem v současné české společnosti.
Silvie Lauder, týdeník Respekt
NKC, tel: 210 310 322 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist