https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/co-muze-plzen-udelat-pro-cistejsi-ovzdusi-a-bezpecnejsi-dopravu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Děti Země: Co může Plzeň udělat pro čistější ovzduší a bezpečnější dopravu?

14. května 2012 | Děti Země
Nevládní organizace Děti Země a Centrum pro životní prostředí a zdraví připravuji seminář o možných opatřeních ke zlepšení čistoty ovzduší a bezpečnosti dopravy ve městě. Seminář proběhne 31. května a představí například zkušenosti s programy bezpečných cest do škol, se zaváděním nízkoemisních zón nebo s možnostmi uplatnění čistějších paliv v dopravě. Plzeň má dlouhodobě problémy se znečištěním ovzduší, zejména prachovými částicemi a rakovinotvorným benzo-a-pyrem. (1)

„Jde o první z plánovaných seminářů v rámci projektu »Plzeň bez sazí« (2). Jeho cílem je inspirovat občany města i jeho představitele zkušenostmi z jiných měst v České republice nebo v zahraničí. Pozvali jsme několik odborníků, kteří přestaví příklady opatření, která se už jinde osvědčila. Za první vlaštovku v tomto ohledu považujeme skutečnost, že město zadalo studii proveditelnosti nízkoemisní zóny či zón v Plzni. Doufáme, že do budoucna bude možné do Plzně přinést i další opatření, která se už v zahraničí osvědčila,“ uvedl Martin Hyťha z Dětí Země Plzeň.

„Plzeňané dýchají vzduch natolik znečištěný, že jsou překračována nejen doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO), ale i limity stanovené zákonem a evropskou směrnicí pro kvalitu ovzduší. To zvyšuje počet zánětlivých onemocnění dýchacího ústrojí, působí negativně na srdečně-cévní systém, vede ke zvýšení počtu hospitalizací a k vyšší úmrtnosti, snižuje délku dožití hlavně v důsledku úmrtí na srdečně-cévní a plicní onemocnění,“ uvedl MUDr. Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví a dodal: „Mnohá města a vlády si uvědomují, že opatření jako nízkoemisní zóny, mýtné systémy, dieselové filtry prachových částic nebo čistější paliva přinášejí nejen kvalitnější ovzduší a zdravější občany, ale ze společenského pohledu jsou výhodná i ekonomicky. Zahraniční analýzy ukazují, že mohou přinášet úspory v systému veřejného zdravotnictví, zvyšovat produktivitu práce nebo vést k rozvoji nových technologií a k tvorbě pracovních míst.“

Seminář nazvaný „Co můžeme v Plzni udělat pro čistější ovzduší a bezpečnější dopravu?“ proběhne ve čtvrtek 31. května od 10 hodin v prostorách Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně. Účast na semináři je bezplatná díky podpoře Nadačního fondu Zelený poklad a organizace Deutsche Umwelthilfe. Z kapacitních a organizačních důvodu je nutné se na seminář předem registrovat nejpozději do 29. května na e-mailové adrese: cpzpz@centrum.cz

Poznámky pro editory:
(1) Více v tiskové zprávě Centra pro životní prostředí a zdraví z 24. března 2011 „Plzeňské ovzduší už vyčerpalo kvótu pro znečištění prachem – Zdraví Plzeňanů ohrožuje i ozón nebo rakovinotvorný benzo-a-pyren“ - http://www.detizeme.cz/ochranaovzdusi/?p=562
(2) Plzeň bez sazí – pro čistější ovzduší – viz. http://www.detizeme.cz/ochranaovzdusi/?page_id=883
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist