Michal Štingl "> Do berounské knihovny doputovala výstava na pomoc krajině Šumavy - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/do-berounske-knihovny-doputovala-vystava-na-pomoc-krajine-sumavy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Děti Země - Klub Bohumilice: Do berounské knihovny doputovala výstava na pomoc krajině Šumavy

11. června 2003 | Děti Země - Klub Bohumilice
Autor: Michal Štingl, tel: 388 428 073
V Městské knihovně Beroun je počínaje dneškem až do konce měsíce instalována výstava o ohrožení krajiny Šumavy.

Již delší dobu vedou Děti Země kampaň na ochranu pošumavské krajiny před živelnou výstavbou telekomunikačních stožárů. Její součástí je výstava fotografií zachycujících krásu šumavskou krajiny, ale současně dokumentujících její poškozování. Tyto stavby totiž v mnoha případech poškozují krajinný ráz a tím snižují i turistickou atraktivitu krajiny. Poslední aktivitou ve zmíněné kampani je petice „Stop černým stavbám telekomunikačních stožárů“. Petiční archy a barevné letáky o této problematice mohou občané získat přímo na výstavě.

Petice požaduje především změnu stavebního a telekomunikačního zákona. Od roku 2000 byly totiž stožáry vyjmuty z režimu stavebního řízení. To znamená, že pokud některý z držitelů telekomunikační licence postaví stožár v bez platného územního povolení, stavební úřad nemůže nařídit odstranění černé stavby. Maximální výše pokuty, kterou lze v takovém případě uložit, je pro firmy podnikající v oboru telekomunikací zanedbatelná. „Český mobil této mezery v zákonech skutečně využil a začal stavět v krajinářský cenné oblasti Šumavy a jižních Čech osm nových stožárů bez povolení a některé z nich stojí dodnes“ říká Zdeněk Čihák, který se v Dětech Země věnuje kampani na ochranu pošumavské krajiny.

Děti Země a signatáři petice proto požadují, aby byla výstavba telekomunikačních stožárů znovu zahrnuta do režimu stavebního zákona. „Uznáváme, že pokrytí České republiky telekomunikačním signálem je důležité. Nemůžeme však dopustit, aby se živelnou výstavbou stožárů ničil krajinný ráz, který chrání zákon o ochraně přírody a krajiny,“ říká Zdeněk Čihák z Klubu Dětí Země v Bohumilicích. „Svůj souhlas s myšlenkou petice nám deklaroval i odbor MŽP v Českých Budějovicích“ dodává Čihák.

V petičním výboru petice „Stop černým stavbám telekomunikačních stožárů“ jsou předsedkyně Dětí Země Simona Jašová, bývalý ministr životního Ivan Dejmal a akademický architekt Aleš Brotánek. O petiční archy si lze napsat na adresu Klub Dětí Země Bohumilice, Branišov 45, 384 73 Stachy nebo e-mail dz.bohumilice@quick.cz anebo je možné si petiční archy stáhnout z www.detizeme.cz/bohumilice.

Aktivity směřující k ochraně krajiny Šumavy podpořily
nadace Open Society Fund a Nadace Partnerství

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist