Martin Schreier "> Elektrárna Hodonín vyrábí elektřinu z čisté biomasy - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/elektrarna-hodonin-vyrabi-elektrinu-zciste-biomasy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ČEZ: Elektrárna Hodonín vyrábí elektřinu z čisté biomasy

27. dubna 2009 | ČEZ
Autor: Martin Schreier, tel: 211 042 612, 725 765 848
Výroba elektřiny z biomasy by se na jihu Moravy mohla výhledově zvýšit – z loňských 149 GWh až na dvojnásobek

Pozitivním výsledkem skončila v uplynulých dnech zkouška spalování čisté biomasy v Elektrárně Hodonín. Výhledově se předpokládá, že by se zde výroba elektřiny z biomasy mohla posunout z loňských 149 GWh až k hranici 300 GWh. Kotel FK2 je v současnosti svým výkonem největší zařízení tohoto druhu na spalování čisté biomasy v ČR.
Pozitivním výsledkem skončila v uplynulých dnech v Elektrárně Hodonín zkouška výroby elektřiny formou spalování čisté biomasy. Vyhodnocení hlavních sledovaných položek (odzkoušení blokového provozu, dosažený parní výkon, stabilita spalovacího procesu, plnění emisních limitů, atd.) potvrdilo původní předpoklady a znamená volnou cestu k trvalému provozu fluidního kotle FK2 na čistou biomasu.

Dosud se v Hodoníně zelená elektřina vyráběla v obou fluidních kotlech výhradně formou spoluspalování biomasy s lignitem. Nedávno dokončený projekt úprav fluidního kotle FK2 v hodnotě 120 milionů korun umožňuje jeho provoz na čistou biomasu až do 75 % jmenovitého výkonu (tj. o 15 % více než se původně předpokládalo). Aktuálně je v kotli FK2 spalována pouze čistá biomasa. Výkonem jde o největší kotel na čistou biomasu v České republice. Druhý z fluidních kotlů v Elektrárně Hodonín zůstává v provozu na lignit.

„Provozem jednoho z kotlů na čistou biomasu nahradíme více než 200 tisíc tun lignitu biomasou. Ve srovnání s provozem na čistý lignit dojde zároveň k výrazné redukci emisí CO2 vzniklých z neobnovitelných zdrojů a také emisí SO2,“ komentoval pozitivní dopady změn na životní prostředí v regionu Dušan Timko, ředitel Organizační jednotky Teplárny Hodonín, Poříčí, Tisová a Vítkovice. Dalším pozitivním efektem je úspora povolenek CO2 za část lignitu nahrazeného biomasou, snížení spotřeby vápence pro odsíření a redukce nákladů na odsun vedlejších energetických produktů z důvodu zanedbatelného množství síry a popele v biomase. S podobnými úpravami se do budoucna počítá také v elektrárnách Tisová a Poříčí.

„Pro zvýšení výroby elektřiny z biomasy bylo nutné investovat do nové příjmové a manipulační plochy pro biomasu, výstavby nové technologie zavážky biomasy a instalace nových provozních zásobníků na biomasu u kotle FK2. Úpravami prošel také komplexní řídicí systém,“ zrekapituloval provedené úpravy Antonín Svěrák, vedoucí odboru řízení provozu Elektrárny Hodonín.

Za posledních 5 let se zvýšila výroba elektřiny z biomasy v Elektrárně Hodonín téměř na čtyřnásobek. Loni bylo vyrobeno 149 tisíc MWh zelené elektřiny, po nejnovějších úpravách je letos v plánu výroba 220 tisíc MWh. Výhledově se počítá s produkcí na úrovni 300 tisíc MWh ročně, což by mělo stačit např. k pokrytí spotřeby elektřiny zemědělců v celém Jihomoravském kraji. Hodonínská elektrárna je současně evropským unikátem v dodávce přeshraničního tepla, když z celkově ročně vyrobených 800 000 GJ tepla dodá 120 000 GJ do slovenského města Holíč.

V loňském roce vyrobila Skupina ČEZ v domácích elektrárnách téměř 327 tisíc MWh elektřiny z biomasy, což znamená 31,2% meziroční nárůst. Zmíněná produkce by pokryla roční spotřebu více než 93 tisíc domácností.

V rámci portfolia obnovitelných zdrojů Skupiny ČEZ je biomasa druhou nejvýznamnější položkou po vodních elektrárnách. Vedle zvyšování objemu výroby z biomasy ve stávajících zdrojích jde Skupina ČEZ také cestou akvizic. Nejnovějším počinem je nedávná koupě společnosti CZECH HEAT, která vlastní kombinovaný zdroj na výrobu elektřiny a tepla čistým spalováním biomasy v Jindřichově Hradci. V oblasti výroby elektřiny z biomasy v rámci Skupiny ČEZ skýtají do budoucna velký potenciál také polské elektrárny ELCHO a Skawina.

Nejvýznamnější položkou v celkově spálené biomase v ČR jsou dlouhodobě rostlinné materiály (zbytky), kterých se loni v elektrárnách Skupiny ČEZ v ČR spálilo 336 tisíc tun. Zvýšené objemy spalované biomasy jsou současně příspěvkem Skupiny ČEZ k Akčnímu plánu pro biomasu v ČR na období 2009 až 2011, který před nedávnem schválila vláda. Plán má pomoci ke splnění závazku České republiky zdvojnásobit do roku 2010 podíl elektřiny vyráběné z obnovitelných zdrojů.
Martin Schreier, tel: 211 042 612, 725 765 848
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist