https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/europoslanci-chteji-pritvrdit-v-boji-proti-rozsireni-dolu-turow
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

KDU-ČSL: Europoslanci chtějí přitvrdit v boji proti rozšíření dolu Túrow

3. dubna 2020 | KDU-ČSL
Autor: Kateřina Procházková, tel: 730 575 148
Polské orgány ke konci března veřejně oznámily rozhodnutí o prodloužení těžební licence pro důl Túrow, ačkoliv ani českým, německým nebo polským ekologických organizacím nakonec nebylo přiznáno právo účastnit se tohoto řízení. Nikdo tak nemohl řízení regulérně napadnout, což je podle skupiny deseti europoslanců naprosto nepřijatelné jednání.

„Ve spolupráci s českými i německými europoslanci napříč frakcemi jsme připravili dopis pro předsedu evropského parlamentu. Chceme tak zajistit, aby věc měla maximální možnou pozornost a ideálně bylo s Polskem započato řízení o nesplnění povinnosti, protože jsme přesvědčeni, že v tomto konkrétním případě jasně došlo k porušení evropského práva,“ vysvětluje europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který je hlavním iniciátorem dopisu.


Češi a Němci se bojí o zdroje pitné vody

Situaci už řeší Evropská komise a petiční výbor Evropského parlamentu. Všechna jednání ale zkomplikovala pandemie koronaviru. Proto se europoslanci domluvili a poslali výzvu předsedovi Evropského parlamentu Davidu Sassolimu, aby se i on zapojil do jednání mezi Komisí a Polskem o zastavení těžby hnědého uhlí. Pokud by se tak nestalo, hrozí nevratná devastace krajiny a znehodnocení majetku obyvatel na české a německé hranici, kteří by navíc přišli o zdroje pitné vody.

Důl Túrow se nachází na česko-polsko-německém trojmezí, na území Polské republiky. Těžba jeho ložiska měla skončit k 30. 4. 2020. Zájmem Polska je však rozšířit těžbu až do roku 2044 na 30 km2 a 330 metrů pod úroveň okolního terénu, což by mělo prokazatelný negativní dopad na životní prostředí v okolí a hladinu podzemních vod. Zásadně by to ovlivnilo život zhruba 30 000 českých občanů pohraničí.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist