Jiří Hofman "> Evangelíci připomínají význam půdy. O tu svou se chtějí starat udržitelně - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/evangelici-pripominaji-vyznam-pudy.o-tu-svou-se-chteji-starat-udrzitelne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Českobratrská církev evangelická: Evangelíci připomínají význam půdy. O tu svou se chtějí starat udržitelně

22. dubna 2022 | Českobratrská církev evangelická
Autor: Jiří Hofman, tel: 734170486
Na Den Země Evangelická církev upozornila své farní sbory na nutnost šetrně pečovat o svěřenou zemědělskou půdu a lesní pozemky.
Vzhledem k tomu, že jde o jeden z omezených a cenných přírodních zdrojů, vydala ve spolupráci s Českou křesťanskou environmentální sítí přehledný manuál pro všechny, kdo o půdu pečují, hospodaří na ni nebo ji pronajímají.


Některé farní sbory Českobratrské církve evangelické (ČCE) historicky spravují zemědělskou půdu a lesní pozemky. Jiné je díky restitucím církevního majetku získaly nebo je jako vhodnou investici pořizují. Snad každý sbor má mezi svými členy také vlastníky dalších takovýchto nemovitostí.
Jak s touto svěřenou hřivnou hospodařit? Má být krátkodobý zisk jediná či hlavní priorita? A jak si počínat ve chvíli, kdy nikdo z pověřených hospodářů sboru zkušenosti s péčí o půdu nebo s jejím pronajímáním nemá?
Poradní odbor pro životní prostředí ČCE ve spolupráci s Českou křesťanskou environmentální sítí připravil leták, který předkládá několik základních doporučení, jak se šetrně a dlouhodobě udržitelně starat o (nejen sborové) zemědělské a lesní pozemky. U příležitosti Dne Země jej nabídl všem farním sborům ČCE a prostřednictvím ekumenické sítě také dalším církvím a společenstvím. Pro nejširší veřejnost je dostupný na webu ckes.cz.
„Ukazuje se, že jednou z nejdůležitějších věcí v případě správy pozemků je prosté pravidelné sledování jejich stavu. Je vhodné, aby někdo z farnosti či sboru na pozemky dohlížel a reagoval v případě změn (polomy v lese, erozní rýhy na poli),“ objasňuje se hned v úvodu materiálu. A na dalších stranách se popisují možná ohrožení půdy, na co dbát, pokud pole, louky či les obhospodařujeme sami nebo třeba co nezapomenout zanést do pachtovní smlouvy, pokud pozemky pronajímáme. Půda totiž může rychle ztrácet na kvalitě a tím samozřejmě i na hodnotě.
Půda je jedním z omezených přírodních zdrojů. Současné intenzivní metody hospodaření ji dokážou během několika málo let zcela vyčerpat a degradovat na bezcenný kus země, který se přirozeným procesem bude obnovovat dlouhá desetiletí. Toto úskalí si přitom mnoho vlastníků stále ještě neuvědomuje.
Čtyřstránkový materiál je základní průvodce pro dobrou orientaci v problematice. Kromě toho nabízí také odkazy na rozšiřující materiály, na vzory pachtovních smluv nebo metodiky péče a průzkumu kvality.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist