Václav Vašků "> Evropa udělala první krok k zákazu geneticky manipulovaných plodin, Česká republika naopak povolila GM kukuřici - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/evropa-udelala-prvni-krok-k-zakazu-geneticky-manipulovanych-plodin-ceska-republika-naopak-povolila-gm-kukurici
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace ČR: Evropa udělala první krok k zákazu geneticky manipulovaných plodin, Česká republika naopak povolila GM kukuřici

2. února 2004 | Greenpeace ČR
Autor: Václav Vašků, tel: 603 414 739

Ekologická sdružení přivítala rozhodnutí belgické vlády, která včera odmítla žádost společnosti Bayer CropScience na pěstování geneticky modifikované (GM) řepky. Zamítnutí žádosti o povolení (které by platilo pro celou EU) přišlo poté, co výzkum ukázal, že GM řepka poškozuje životní prostředí.

Zcela opačný trend má několik dnů staré rozhodnutí českého ministra životního prostředí Ambrozka, který navzdory protestům ekologických zemědělců povolil v České republice ke komerčnímu pěstování a do oběhu (tedy i jako potraviny) GM kukuřici firmy Monsanto. Greenpeace se proti tomuto povolení dvakrát odvolalo, avšak ministerstvo kukuřici nyní povolilo bez možnosti odvolání, aniž by na věcné připomínky a upozornění na chyby v žádosti firmy Monsanto jakkoliv racionálně reagovalo (1).

Belgičtí vědci došli k závěru, že pěstování GM řepky bude mít negativní důsledky na biologickou rozmanitost (biodiverzitu) v Evropě – takové, které nebude možno kontrolovat. Ukázalo se, že kroky, které by samotní pěstitelé měli podniknout k zabránění kontaminace ostatních druhů zemědělství, jsou nefunkční a nelze je kontrolovat

Jejich závěry vyplývaly z největších doposud uskutečněných polních pokusů ve Velké Británii, které prokázaly, že pěstování GM řepky má horší dopad na divokou přírodu, než pěstování konvenčních plodin (2).

Další studie z Velké Británie potvrdily, že hmyz může přenášet pyl z GM řepky do vzdálenosti mnoha kilometrů (3). Takovýto výzkum dokládá, jak nesmírně obtížné, ne-li nemožné, bude zajistit koexistenci různých forem zemědělství (konvenčního, ekologického a GM).

Firma Bayer CropScience se sídlem v Německu zažádala v Belgii o udělení licence na pěstování GM řepky na území EU. Kdyby žádost byla posouzena belgickou vládou kladně, stačilo by ji jen přeposlat dalším členským státům ke společnému souhlasu. Žádost však z hlediska evropských zákonů nesplňovala podmínky ochrany životního prostředí. Další dvě žádosti na podobnou plodinu, také od firmy Bayer, jsou nyní posuzovány v Německu.

I když ekologická sdružení vítají rozhodnutí belgické vlády odmítnout udělit povolení k pěstování GM řepky, kritizují fakt, že belgická vláda schválila tuto plodinu pro dovoz a zpracování v Evropě. Tato část žádosti bude nyní přeposlána ostatním členským státům EU.

„Je to políček biotechnologickému průmyslu a zároveň vítězství pro životní prostředí. Belgická vláda uznala, že pěstování GM řepky poškozuje životní prostředí. Vlády by proto měly upustit od posuzování dalších žádostí o pěstování GM plodin, neboť to může poškodit naše životní prostředí a znemožnit ekologické i konvenční zemědělství. Kromě toho v EU stále nemáme pravidla, která by činila průmysl genetických manipulací odpovědným za spáchané škody,“ řekla Karen Simal z Greenpeace Belgie.

„GM řepka poškodí životní prostředí a bude kontaminovat ostatní druhy zemědělství, ať už bude pěstována v EU nebo kdekoliv jinde ve světě. Je nedůsledné zakázat její pěstování a přitom povolit její dovoz. Ochrana životního prostředí spočívající v odmítnutí GMO by měla být prvořadou povinností každé vlády,“ připomněl Adrian Bebb z evropských Přátel Země.

„Spotřebitelé jsou nyní do jisté míry před manipulovanými potravinami chráněni, neboť mnoho výrobců potravin již odmítá připouštět GMO ve svých produktech. Uvedení takovýchto složek na trh pro ně bude znamenat jen další zvýšení jejich nákladů. I  když se většina spotřebitelů jasně vyjádřila, že ve svých potravinách GMO nechce, bude nutné, aby se nadále aktivně angažovali v odmítání těchto produktů,“ zdůraznila  Karen Simal. 


Další informace:
RNDr. Magdalena Klimovičová, koordinátor genetické kampaně Greenpeace ČR, tel.: 224 319 667, e-mail: magdalena.klimovicova@cz.greenpeace.org

Václav Vašků, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, mobil: 603 414 739, e-mail: vvasku@cz.greenpeace.org

Internet: http://www.greenpeace.cz


Poznámky pro editory:

(1) Greenpeace se proti povolení komerčního pěstování GM kukuřice odvolalo 7. října 2003:
http://www.greenpeace.cz/zpravy.shtml?x=148734

(2) Zatím největší déletrvající pokus s GM řepkou byl uskutečněn a nedávno zveřejněn ve Velké Británii. Vědci zjistili, že pěstování GM řepky by mělo horší dopady na přírodu, než pěstování přirozené řepky: Viz.: http://www.defra.gov.uk/environment/gm/fse/index.htm

(3)  Ramsay, G., Thompson, C & Squire, G (2003). Quantifying landscape-scale gene flow in oilseed rape. Final Report of DEFRA Project RG0216: An experimental and mathematical study of the local and regional scale movement of an oilseed rape transgene. Ke stažení na adrese:
http://www.defra.gov.uk/environment/gm/research/pdf/epg_rg0216.pdf

Více informací o GM řepce lze nalézt na stránkách evropských Přátel Země:
http://www.foeeurope.org/GMOs/pending/Bayers_gm_oilseed_rape.pdf

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist