https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/fond-asekol-podpori-31-verejne-prospesnych-projektu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ASEKOL: Fond ASEKOL podpoří 31 veřejně prospěšných projektů

15. června 2010 | ASEKOL
Fond ASEKOL letos opět podpoří veřejně prospěšné projekty zaměřené na zlepšení efektivity sběru elektroodpadu. Ve třetím ročníku grantového řízení se o příspěvky z Fondu ASEKOL ucházelo 47 obcí, nevládních neziskových organizací a provozovatelů sběrných dvorů. Uspělo 31 subjektů, mezi něž ASEKOL rozdělil více než 2,2 miliony korun. Nejvyšší podporu v hodnotě 285 000 korun obdržel výzkumný projekt zaměřený na zjištění vlivu sběru a recyklace drobných elektrozařízení na životní prostředí.

Třetí ročník grantového řízení Fondu ASEKOL žadatelům opět přinesl žádanou podporu pro jejich projekty týkající se zlepšení lokální situace zpětného odběru a recyklace vysloužilých elektrozařízení. Osmičlenná Rada Fondu ASEKOL vyhodnocovala 47 žádostí, z nichž podpořila 31 v celkové hodnotě přesahující 2,2 milionů Kč. „Jako jedna z nejvýznamnějších společností zajišťujících sběr a recyklaci elektrozařízení v ČR cítíme odpovědnost podporovat zvyšování kvality sběrné sítě a dostatečnou osvětu. Zároveň dokážeme ocenit snahu jednotlivců i organizací řešit svízelnou situaci. I díky tomu je dnes Česká republika v třídění elektroodpadu ve střední Evropě bez konkurence,“ říká Jan Vrba, jednatel společnosti ASEKOL, která Fond ASEKOL financuje.

Fond ASEKOL byl letos zaměřen na čtyři typy projektů: Programy Rekonstrukce, Intenzita, Osvěta a Výzkum. „Největší zájem byl tradičně o Program Rekonstrukce, u něhož jsme evidovali 28 žádostí. Následovaly Programy Intenzita a Osvěta s devíti, resp. osmi projekty. K naší radosti se do hodnocení dostaly i dva projekty z Programu Výzkum,“ upřesňuje Vrba. Na projekt z posledně jmenovaného Programu směřuje vůbec nejvyšší letos udělená podpora – 285 000 korun na „Stanovení environmentálních efektů činnosti společnosti ASEKOL na vybraných druzích elektrozařízení metodou LCA.“ Stejnojmenný projekt byl podpořen už loni, týkal se však monitorů a televizí. Rovných 200 000 korun získá Městský obvod Plzeň 1, a to na rekonstrukci kontejnerových stání na separovaný odpad. Další projekty byly podpořeny částkami od 15 000 do 150 000 korun.

„Téměř dva miliony z celkově přislíbené podpory spadají na finanční podporu projektů, zbytek zahrnuje pořízení, dopravu a montáž sedmi přístřešků na vysloužilá elektrozařízení, tzv. E-domků,“ říká Pavel Drahovzal ze Svazu měst a obcí ČR a předseda Rady Fondu ASEKOL a dodává: „Jako obvykle hledaly podporu především města, obce a provozovatelé sběrných dvorů, zaznamenali jsme však i několik žádostí neziskových organizací. Jednoznačně nejčastější požadavek se týkal zabezpečení sběrného dvora, a to zejména prostřednictvím kamerového systému. Velmi žádaný byl také E-domek, který byl letos poprvé přímo zařazen do nabídky.“

Fond ASEKOL, stejně jako celý chod společnosti ASEKOL, je financován klienty systému – výrobci a dovozci elektrozařízení. „Podpora partnerů, kteří se podílejí na plnění našich zákonných povinností, je pro nás velmi důležitá. Fond ASEKOL za tři roky působnosti poskytl dotace v hodnotě devíti milionů korun a na výsledcích zpětného odběru je vidět, že tyto peníze byly vynaloženy účelně,“ uzavírá za klienty kolektivního systému ASEKOL Vladimír Doležal, ředitel pro servis a techniku SONY Czech a člen Rady Fondu ASEKOL.


----
ASEKOL, s.r.o., je nezisková společnost, která provozuje kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení. V prosinci roku 2005 byl ASEKOL zapsán Ministerstvem životního prostředí ČR jako jediný systém pro zpětný odběr historických elektrozařízení v oblastech výpočetní, telekomunikační a kancelářské techniky, spotřební elektroniky, hraček a vybavení pro volný čas a sport (tj. skupiny 3, 4 a 7). ASEKOL má uzavřeny smlouvy o zřízení míst zpětného odběru s 3950 městy a obcemi a 3390 opravnami a prodejnami elektro. Další tisíce sběrných míst vznikly díky vývoji a instalaci různých druhů kontejnerů na drobná elektrozařízení. Provozovaných 10 000 sběrných míst zajišťuje společnosti ASEKOL nejhustší sběrnou síť vysloužilých elektrozařízení ze všech kolektivních systémů v ČR. V roce 2009 vybral ASEKOL od každého občana ČR průměrně 1,65 kg elektroodpadu.
Fond ASEKOL byl založen v únoru 2008 kolektivním systémem ASEKOL. Důvodem bylo zejména zlepšení podmínek zpětného odběru elektroodpadu. Žadateli o příspěvek na svůj projekt se mohou stát obce, svazky obcí, kraje a také nevládní neziskové organizace či provozovatelé sběrných dvorů. Grant však za určitých podmínek může získat téměř každý, kdo není spjat s chodem Fondu ASEKOL a rozhodováním o udělení příspěvků. Během tří ročníků grantového řízení bylo oceněno 103 subjektů, mezi něž ASEKOL rozdělil zhruba 9 000 000 korun.

----
Kontakty
AMI Communications, spol. s r. o.: Týn 641/4, Praha 1, Ondřej Tesař, e-mail: ondrej.tesar@amic.cz, tel.: 602 698 854, www.amic.cz/press
ASEKOL s. r. o.: Dobrušská 1, Praha 4, manažerka komunikace: Hana Ansorgová, e-mail: ansorgova@asekol.cz, tel.: 602 164 173, www.asekol.cz
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist