https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/gender-studies-a-ceska-zenska-lobby-vitaji-a-podporuji-navrh-zcela-zrusit-casovy-a-vekovy-limit-pro-umisteni-deti-mladsich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká ženská lobby, Gender Studies, o.p.s.: Gender Studies a Česká ženská lobby vítají a podporují návrh zcela zrušit časový a věkový limit pro umístění dětí mladších dvou let do jeslí či školek

11. dubna 2017 | Česká ženská lobby, Gender Studies, o.p.s.

Ve středu 12. 4. bude Poslanecká sněmovna projednávat novelu zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře. Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje zcela zrušit časový a věkový limit pro omezení docházky do předškolních zařízení a pouze sledovat řádnou péči o dítě v rodině. Objevily se však pozměňovací návrhy Stálé komise pro rodinu a paní poslankyně Chalánkové, které navrhují limit 46 hodin opět zavést, a dále paní poslankyně Adamové, který navrhuje zavést limit 92 hodin.

Stávající limit 46 hodin za měsíc, na které mohou dát rodiče dítě do jeslí či školky, aniž by přišli o nárok na rodičovský příspěvek, je velmi omezující. Nejvíce poškozuje ženy – matky malých dětí, neboť v podstatě znemožňuje jejich návrat na trh práce, konstatuje Helena Skálová, ředitelka Gender Studies, o. p. s. a místopředsedkyně České ženské lobby. 46 hodin měsíčně představuje zhruba čtvrtinový úvazek (navrhovaných 96 h. pak cca poloviční), na který se většině žen s průměrným či nižším příjmem vůbec nevyplatí pracovat, protože ostatní náklady spojené s návratem do práce se nemění – např. výdaje za dojíždění. Časový limit tak znevýhodňuje zejména ty rodiče, kteří nemohou péči zajistit buď pomocí prarodičů či placením soukromého hlídání, vysvětluje dále Skálová.

Rodičovský příspěvek je ze své podstaty dávkou určenou na péči o dítě a ekonomické zajištění rodiny v době, kdy je pro rodiče obtížné sladit výdělečnou činnost a péči o dítě z důvodu jeho nízkého věku. Limit 46 hodin tak jde proti logice dávky a představuje negativní ekonomický dopad na ženy – matky malých dětí, zejména pak poškozuje samoživitelky a ženy s nízkými příjmy, které musí pracovat, aby rodinu ekonomicky zajistily.

Zrušení časového a věkového limitu pro pobyt dětí v zařízeních péče považujeme za významný krok ke sladění pracovního a rodinného života rodičů malých dětí a také za krok, který bude mít pro tyto rodiče, zejména matky, příznivý ekonomický dopad. Pokud budou moci tyto ženy pracovat, nepřijdou o svou kvalifikaci a i veřejné rozpočty budou mít vyšší příjmy z jejich daňových a sociálních odvodů. Stát by tedy tuto oblast neměl regulovat a měl by nechat rozhodnutí plně na zodpovědnosti rodičů.

Kontakt: Helena Skálová, ředitelka Gender Studies, o. p. s. a místopředsedkyně České ženské lobby Email: mistopredsedkyne@czlobby.cz; tel: 777 910 933

Josef Vošmik, Gender Studies, o. p. s. Email: josef.vosmik@genderstudies.cz, tel.: 777 910 941

tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist